REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Patio w gdańskiej ASP zyska szklane zadaszenie i ścianę

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2017 16:23
Gdańsk fot. Fotolia

Patio znajdujące się w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zyska szklane zadaszenie oraz ścianę. Dzięki tej przebudowie powstanie nowa przestrzeń na cele kulturalne. Koszt inwestycji to prawie 6,9 mln zł, z czego dotacja z budżetu UE wynosi ponad 4,7 mln zł.

REKLAMA

Przebudowane patio ma być oddane do użytku w styczniu 2018 r.

Symboliczny czek na sfinansowanie tego przedsięwzięcia z pieniędzy unijnych przekazał w sobotę w gdańskiej ASP rektorowi uczelni prof. Krzysztofowi Polkowskiemu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Sama umowa ws. dofinansowania z budżetu UE projektu pn. "Zadaszenie Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w celu stworzenia unikalnej przestrzeni kulturalnej" została podpisana 7 kwietnia w siedzibie resortu.

"Po realizacji tego projektu trzykondygnacyjna przestrzeń patio będzie służyła różnym wydarzeniom kulturalnym" - powiedział Sellin w gdańskiej ASP.

Prace będą polegać na zbudowaniu ze szkła ściany i zadaszenia istniejącego patio w budynku, tworząc w ten sposób zamkniętą przestrzeń.

"Dzięki temu patio będzie mogło być w praktyczny sposób wykorzystywane przez cały rok na działalność kulturalną i wystawienniczą. Teraz patio jest czynne, mamy tam kilka obiektów artystycznych, aczkolwiek jest niefunkcjonalne ze względu na pogodę. Chcemy kontynuować naszą ideę otwarcia akademii i artystów na społeczeństwo, nie tylko Trójmiasta i metropolii, ale również całego Pomorza, a nawet turystów z zagranicy" - powiedział PAP rektor gdańskiej ASP.

Dodał, że przebudowa patio pozwoli zwiększyć frekwencję na wydarzeniach organizowanych przez ASP o ponad 3 tysiące osób rocznie.

Patio wybudowano w 2013 roku, w najnowszej części budynku ASP w Gdańsku z 1968 roku, połączonej z dwoma pozostałymi budynkami - Wielką Zbrojownią z lat 1601-1609 oraz XV-wieczną Basztą Słomianą.

Oferta w nowej powierzchni ASP ma być skierowana do szerokiej grupy odbiorców, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, poprzez młodzież szkolną, studentów, a kończąc na grupie osób dorosłych, w tym seniorach. Planowane inicjatywy będą bezpłatne i będą miały formę wykładów, warsztatów oraz interdyscyplinarnych zespołów kreatywnych tzw. KonceptLabów.

W nowym patio organizowane będą również konferencje, wykłady, mobilne kino sezonowe oraz kameralne koncerty.

Powierzchnia patio wynosi niecałe 200 metrów kwadratowych, może pomieścić ok. 60 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY