REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Patrząc w stronę Woli. Nowe biznesowe serce Warszawy?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2017 11:48
Warszawa, fot. pixabay.com

W ostatnich 5 latach na Woli zostało oddanych do użytku ponad 250 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w ciągu kolejnych 4 lat podaż budynków biurowych w tym rejonie przekroczy 1 mln mkw., czyli tyle, ile obecnie znajduje się na Służewcu Przemysłowym. Jakie szanse, a jakie wyzwania stoją przed warszawską Wolą w obliczu biurowego boomu?

REKLAMA

Raport „Kierunek Wola – nowe biznesowe serce Warszawy,” opracowany przez firmę doradczą JLL wskazuje na szanse i wyzwania, jakie stoją przed dzielnicą w obliczu biurowego boomu. Dzięki zastosowanym podczas przygotowania materiału analizom przestrzennym udało się zdefiniować kryteria dobrze funkcjonujących dzielnic biurowych i wskazać rozwiązania, które pozwolą Woli na dalszy, harmonijny rozwój.

Według prognoz opracowanych przez Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ (DESA), ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a odsetek ten ma się zwiększyć do ponad 60 proc.w przeciągu następnych 30 lat. Trend ten sprawia, że miasta powinny na poważnie podejść do kwestii planowania przestrzennego. Dotyczy to również Warszawy, która jest jedną z szybciej rozwijających się metropolii w tej części Europy. Według raportu „Miasta świata w przyszłości”, sporządzonego przez instytut McKinsey Global, do 2025 Warszawa ma szansę stać się jednym z najbogatszych miast Europy z PKB przypadającym na mieszkańca wyższym niż w stolicach, takich jak Madryt, Dublin czy nawet Berlin.

Służewiec Przemysłowy czyli Mordor na Domaniewskiej

Jak wskazuje raport z 2016 roku, przeprowadzony przez firmę doradczą JLL, Służewiec Przemysłowy to przykład braku wystarczającej jakości planowania, które nie uwzględniło kwestii związanych z zapewnieniem odpowiedniej komunikacji drogowej i połączeń z transportem miejskim. Do tego dochodzi chaos przestrzenny, problemy z parkowaniem i brak przestrzeni publicznych.

Jak uniknąć podobnych błędów w przyszłości? Odpowiedzią jest przede wszystkim potrzeba opracowania jasnej strategii rozwoju przestrzennego, które uwzględnią oczekiwania mieszkańców i zapewnią inwestycje zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pomocne może być tutaj wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT, które uwzględniają element lokalizacji, który jest priorytetem przy planowaniu inwestycji miejskich.

- Systemy informacji przestrzennej (GIS) łączą w sobie elementy analityczne i geograficzne, dając deweloperom i władzom lokalnym potężne narzędzie, które nie tylko wskaże najlepsze rozwiązania i ostrzeże przed zagrożeniami, ale także pozwoli na łatwą wymianę informacji, pozwalając na realizację wizji „open data – mówi Weronika Kuna z działu biznesowego Esri Polska.

Kierunek Wola – Komunikacyjne Eldorado

W czerwcu tego roku firma JLL opracowała raport „Kierunek Wola” 3, który wskazuje szanse i zagrożenia, jakie stoją przed tą dynamicznie rozwijającą się dzielnicą. Dokument został opracowany na podstawie autorskich badań, rozmów z najemcami, deweloperami i urzędnikami miejskimi. Do analiz i wizualizacji firma wykorzystała rozwiązanie ArcGIS, które pozwala integrować wiele źródeł danych i wyświetlać wyniki w formie interaktywnej cyfrowej mapy.

Jak wskazują autorzy raportu, w ostatnich 5 latach na Woli zostało oddanych do użytku ponad 250 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w ciągu kolejnych 4 lat podaż budynków biurowych w tym rejonie przekroczy 1 mln mkw., czyli tyle, ile obecnie znajduje się na Służewcu Przemysłowym.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY