REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pawilon Emilia jednak w rejestrze zabytków? Sprawa do ponownego rozpoznania

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 14 lut 2017 13:43
Pawilon Emilia jednak w rejestrze zabytków? Sprawa do ponownego rozpoznania
fot. PTWP / AL

Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin uchyliła, z powodu "istotnych uchybień”, decyzję o wpisaniu warszawskiego modernistycznego pawilonu Domu Meblowego "Emilia" do rejestru zabytków, ale przekazała sprawę do ponownego rozpoznania - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że postępowanie zostało wszczęte w lutym 2016 r. Decyzję o wpisie do rejestru zabytków wydano ze znacznym opóźnieniem, w grudniu 2016 r. mimo, że wiadomym było, iż rozbiórka Emilii będzie miała miejsce w październiku 2016 r. Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków powinien był zakończyć postępowanie nie później niż 2 miesiące od wszczęcia postępowania. Z akt sprawy wynika między innymi, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję mimo, że wcześniej postanowieniem nr 499/2016 z dnia 1 sierpnia 2016 r. zawiesił postępowanie.

Dodatkowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że istotnym elementem prawidłowego postępowania wyjaśniającego w sprawie wpisu do rejestru zabytków powinny być oględziny obiektu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadomił strony o oględzinach, które miały odbyć się 11 lipca 2016 r. Oględziny te jednak nie odbyły się z uwagi na „nieobecność Stron i brak dostępności obiektu”, co oznacza, że decyzja o wpisie została wydana w dniu 14 grudnia 2016 r. bez dokonania oględzin. W październiku 2016 r. rozpoczęły się przenosiny pawilonu Emilia, a Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dopiero dwa miesiące później wydał decyzję o wpisie w toku prowadzonych prac rozbiórkowych. Co istotne, wpis nie objął dwukondygnacyjnego „zaplecza” budynku głównego, zlokalizowanego w budynku mieszkalnym położonym przy ul. Pańskiej 3 oraz dwóch nadwieszonych łączników.

Decyzją z 9 lutego 2017 r. Generalny Konserwator Zabytków, działający  w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpatrzył odwołanie Emilia Development Sp. z o.o. z 27 grudnia 2016 r. oraz odwołanie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze z 12 stycznia 2017 r. od decyzji nr 1656/2016 Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 14 grudnia 2016 r. wpisującej pawilon Emilia do rejestru zabytków nieruchomych oraz nie wpisującej do rejestru zabytków nieruchomych dwukondygnacyjnego „zaplecza” budynku głównego, zlokalizowanego w budynku mieszkalnym położonym przy ul. Pańskiej 3 oraz dwóch nadwieszonych łączników.

W uzasadnieniu decyzji Generalny Konserwator Zabytków zwrócił uwagę, wykazując poważne naruszenia przepisów procedury administracyjnej, że ponownie rozpatrując przedmiotową sprawę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie zobowiązany ustalić czy ustała przesłanka do zawieszenia prowadzonego postępowania i podjąć je zgodnie z przepisami prawa procesowego. Ponadto będzie miał obowiązek jednoznacznie ustalić przedmiot postępowania i stan faktyczny oraz krąg stron postępowania, umożliwiając im udział w każdym stadium postępowania. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie zobowiązany także do przygotowania rozstrzygnięcia w sposób nie budzący wątpliwości co do interpretacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY