REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2016 09:21
fot. Fotolia

Pawilon Polski na 15. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji prezentuje projekt „Fair Building” - o budowaniu w odpowiednich, etycznych i bezpiecznych dla budowniczych warunkach.

REKLAMA

Ideą tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji jest ukazanie związków architektury i osób zaangażowanych w proces realizacji projektu architektonicznego - powiedziała PAP Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty i komisarz Pawilonu Polskiego. - Często dyskutuje się i rozważa zależności, także natury etycznej, między architekturą a środowiskiem, nową architekturą a istniejącymi już rozwiązaniami urbanistycznymi, natomiast dotąd prawie nie dostrzegano wkładu pracowników budowlanych w powstawanie dzieła architektonicznego. Architekci odpowiadali +to nas nie dotyczy+. O tym, że takie nastawienie się zmienia ma zaświadczyć Biennale i nasz projekt" - podkreśliła dyr. Wróblewska.

Polski projekt nagrodzony w konkursie pierwotnie nazywał się "Podwójna fasada"; ostatecznie jednak w Wenecji realizowany jest pod nazwą "Fair Building". Jego autorzy postanowili w sposób symboliczny podzielić Pawilon Polski w Giardini na dwie części.

Główną przestrzeń pierwszej części zajmie instalacja z rusztowań, stanowiąca bezpośrednie nawiązanie do placu budowy. Na ekranach zamontowanych na rusztowaniach wyświetlane będą filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych; każdy z nich poświęcony jednemu z ważnych aspektów pracy i jej specyfiki.

Te filmy - jak mówi Wróblewska - są tak zrobione i tak zmontowane, że jednocześnie ilustrują kolejne etapy budowy: uprzątnięcie terenu, wylewanie fundamentów, powstawanie samego budynku, prace wykończeniowe. Temu towarzyszą rozmowy, wywiady z ludźmi, którzy pracują na budowie.

Filmy kręcono kamerą gopro, która towarzyszy robotnikom przy pracy. Dzięki temu widzimy budowę oczami robotników i słyszymy to, co mówią o swojej pracy, o jej plusach i minusach, o dumie z udziału w ważnym przedsięwzięciu i o trudnych warunkach na budowie, o niedocenianiu ich pracy przez odbiorców i kadrę kierowniczą.

Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy inwestora, wypełnią infografiki prezentujące statystyki na temat branży budowlanej, kosztów związanych z powstaniem domu i niskiej wyceny pracy ludzkiej.

"Dla mnie najciekawsze jest to, że architekci pytają siebie samych czy +fair building+ - proces budowania z poszanowaniem wszystkich osób biorących w tym procesie udział - jest możliwy - powiedziała komisarz Wróblewska. - To jest bardzo ciekawy problem i wpisuje się w motyw przewodni 15. Międzynarodowej Wystawy Architektury, który Alejandro Aravena, kurator generalny Biennale określił, jako +Reporting from the Front+ - + Raport z frontu+. Swoje kuratorskie oświadczenie poświęcił on zagadnieniu: jak architektura może reagować na kryzysy współczesnego świata" - dodała Wróblewska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY