REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pawilon Zodiak to szansa na ciekawą architekturę w centrum Warszawy

  • Autor: UM Warszawa
  • 14 wrz 2016 16:24
Pawilon Zodiak to szansa na ciekawą architekturę w centrum Warszawy
Wizualizacja Pawilonu Zodiak oraz placu, projekt Gowin & Siuta, fot. UM Warszawa

O przyszłości gospodarczej i urbanistycznej Warszawy niedługo będzie można dyskutować w wyremontowanych pomieszczeniach Pawilonu Zodiak. Podpisana została umowa z wykonawcą przebudowy budynku i jego otoczenia. Projekt przebudowy budynku opracowała pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak firma Gowin & Siuta.

REKLAMA

Jak informuje warszawski magistrat, pawilon Zodiak oraz jego otoczenie zyskają nową funkcjonalność. W pawilonie na piętrze znajdzie się Centrum Informacji Gospodarczej prowadzone przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Przestrzeń ta będzie wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy.

Parter budynku zajmie natomiast Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wnętrze posłuży tu ekspozycji projektów architektonicznych i urbanistycznych. We wspólnej przestrzeni znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia. Połączenie placu z przestrzenią pawilonu zapewnią otwierane ściany. Całość będzie mogła sezonowo działać wspólnie, tworząc przestrzeń otwartą dla mieszkańców - czytamy na stronie oficjalnej strony miejskiej Warszawy.

Na placu znajdzie się delikatna zasłona z kropelkujacej wody, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzić będzie ruch człowieka i pozwoli na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie. Powróci także zieleń. Znajdą się tutaj wertykalne ogrody. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę podziemną projekt nie wprowadza na plac drzew. Zimozielone prostopadłościany pozwalają uzyskać 108 mkw. powierzchni biologicznie czynnej i wraz z rozproszoną w powietrzu wodą  i odbijającą światło białą posadzką stworzą specyficzny mikroklimat miejski ograniczający efekt wyspy ciepła.

Otoczenie zmieni się w symboliczną „kartkę białego papieru”. Plac przed Pawilonem pokryty będzie gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu. Powierzchnia będzie pokryta powłoką hydrofobową co pozwoli po niej pisać i rysować grafitem. Nad centralnym punktem kwadratowego placu ma znajdować się kamera, rejestrująca z lotu ptaka całą płaszczyznę zdarzeń i transmitująca obraz na dedykowaną stronę internetową.

Plac będzie się również zmieniał. W procedurze open call wybrane zostaną najciekawsze czasowe aranżacje placu.

Projekt przebudowy budynku opracowała warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa. Ich wykonawcą będzie firma ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki. Na przebudowę i nadbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania istniejącego Pawilonu Zodiak oraz zagospodarowanie otoczenia firma ma czas do 30 czerwca 2018 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY