REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pawilon Zodiak w Warszawie - trwają prace, otwarcie do końca roku

  • Autor: UM Warszawa
  • 01 mar 2018 11:15
fot. UM Warszawa

Budowa pawilonu Zodiak oraz zmiany prowadzone na sąsiadującym z nim placu są coraz bardziej zaawansowane. Budynek został już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, a w jego wnętrzu trwa montowanie niezbędnych instalacji. Do końca roku budynek zostanie udostępniony warszawiakom.

REKLAMA

– Konsekwentnie realizujemy nowe centrum Warszawy. Już jesienią zacznie działać pawilon Zodiak i plac przed nim, wiosną wyłoniony zostanie projekt tzw. placu Centralnego – fragmentu placu Defilad. Wkrótce rozpocznie się modernizacja placu Pięciu Rogów. Ruszamy z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ogłosiliśmy też konkurs na zagospodarowanie południowej części pl. Defilad – tzw. Zielonej aorty Warszawy. Te wszystkie działania mają stworzyć centrum przyjazne dla mieszkańców naszego miasta – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Trwają prace, które sprawią, że z budynku i jego otoczenia będą mogli korzystać warszawiacy. Już wkrótce do wyremontowanych pomieszczeń pawilonu przeniesie się dyskusja na temat przyszłości gospodarczej i urbanistycznej Warszawy. To właśnie tam na pierwszym piętrze znajdzie się Centrum Promocji Gospodarczej prowadzone przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Przestrzeń ta będzie wizytówką dynamicznie rozwijającej się stolicy. Parter budynku zajmie natomiast Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wnętrze posłuży tu ekspozycji projektów architektonicznych i urbanistycznych. We wspólnej przestrzeni znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia.

Zaawansowanie prac w budynku

Pod koniec grudnia 2017 r. osiągnięto stan surowy zamknięty pawilonu. Wkrótce nastąpi uzbrojenie drzwi zewnętrznych w fasadzie, a klatka schodowa zostanie przeszklona. Bardzo zaawansowane są również prace instalacyjne: wykonano już niemal 90 proc. okablowania budynku, rozprowadzono instalacje wodnokanalizacyjne i centralnego ogrzewania, a pod koniec marca zakończą się prace przy wentylacji oraz zostanie zamontowana winda.

Na poziomie -1 wykonano ścianki działowe, tynki wewnętrzne oraz posadzkę z lastryka. Na parterze budynku pod podniesioną podłogą ukryto instalacje wewnętrzne. Wkrótce wykonana zostanie również podłoga z lastryko.

Zrealizowano także prace przy przyłączach zewnętrznych, w wyniku których pawilon jest podłączony do kanalizacji i wodociągu miejskiego, a także instalacji ciepłowniczej i energetycznej. Infrastruktura teletechniczna jest w trakcie realizacji.

Zmiany przechodzi również plac

Budynek będzie „otwarty” na sąsiadujący z nim plac. Wszystko za sprawą przeszklonych i otwieranych ścian, które będą tworzyć przestrzeń otwartą dla mieszkańców podczas letnich miesięcy. W procedurze otwartego konkursu wybierane będą najciekawsze czasowe aranżacje placu – nie zabraknie kultury, sztuki, działań społecznych i nauki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY