REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pekin restauruje mury Zakazanego Miasta

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2016 09:50
Pekin restauruje mury Zakazanego Miasta
fot. pixabay.com

W Pekinie rozpoczęto pilną restaurację murów otaczających Zakazane Miasto w obawie, aby nie runęły ich najbardziej zniszczone partie - poinformowała chińska prasa. Prace mają trwać do października 2020 roku.

REKLAMA

Według kuratora Muzeum Pałacowego Shan Jixianga zewnętrzny obwód Zakazanego Miasta to 3,4 km ceglanych murów, które od lat poddane działaniom atmosferycznym pękają i których fragmenty osiadają. W bardzo złym stanie jest też część cegieł. Przeprowadzona niemal dwie dekady temu powierzchowna renowacja tylko zatuszowała ich zły stan i dlatego konieczna jest pilna interwencja i restauracja.

Konserwatorzy użyją radarów w celu zidentyfikowania obszarów najbardziej zagrożonych, a następnie wykonają prace polegające na zastępowaniu cegieł w złym stanie i wzmocnieniu ścian warstwą izolacyjną chroniącą mur przed wnikaniem deszczu w głąb jego struktury.

Mur ma rdzeń z suszonych cegieł, które oblicowane są potrójną warstwą cegieł wypalanych; sięga na wysokość 9,3 m i jest gruby na 8,5 m.

Prace restauracyjne konserwatorzy chcą zakończyć w 2020 roku na 600-lecie zakończenia budowy kompleksu pałacowego. Wzniesiono go w latach 1406-1420 na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming w miejsce starego mongolskiego Chanbałyku (chiń. Dadu) dynastii Juan.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY