REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Perełka architektoniczna Legnicy odnowiona

  • Autor: PAP
  • 09 maj 2016 09:09
Perełka architektoniczna Legnicy odnowiona
Legnica, autor: Stefan Fussan, źródło: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Po remoncie, który trwał kilkadziesiąt lat, oficjalnie została otwarta Akademia Rycerska. Trzystuletni budynek to perełka architektoniczna austriackiego baroku i najważniejszy z zabytków dolnośląskiej Legnicy.

REKLAMA

Remont, którego efekty po raz pierwszy w sobotę będą mogli obejrzeć legniczanie, rozpoczął się w 1992 r. "Wówczas miasto przejęło od państwa ten zabytek. Ale tak naprawdę remont Akademii Rycerskiej trwał od roku 1981 roku" - powiedział Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Na przestrzeni lat z budżetu miasta Legnicy na remont przeznaczono 50 mln zł. Kolejne sześć milionów złotych przekazywali sponsorzy.

W sobotę legniczanie będą mogli obejrzeć odrestaurowane dwie najbardziej reprezentatywne sale Akademii Rycerskiej - Królewską i Maneżową. "Sala Królewska jest pięknie zdobiona i z tego względu w niej będą się odbywać uroczystości miejskie. Tu też mogą być organizowane koncerty" - powiedział Szczepaniak.

Na pewno miejscem koncertów będzie Sala Maneżowa. "Kiedyś była to sala służąca do ujeżdżania koni. Dzięki remontowi poprawiono akustykę w tej sali, zamontowano m.in. tynki akustyczne na suficie, a na ścianach specjalne kurtyny akustyczne" - mówił dyrektor.

Akademia Rycerska to dziś najbardziej monumentalny zabytek Legnicy. "To perła baroku austriackiego. Kubatura tego budynku jest większa od kubatury Zamku Królewskiego w Warszawie" - podkreślił dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Budynek Akademii Rycerskiej powstał w latach 1726-1738. Od XVIII w. działała tam męska szkoła dla szlachty, a od początków wieku XIX również dla młodzieży innych stanów.

Z okazji oficjalnego otwarcia Akademii Rycerskiej w niedzielę na dziedzińcu budynku odbędzie się koncert Ray Wilson, ostatniego wokalista grupy Genesis.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY