REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Philips wspiera inicjatywę Międzynarodowy Rok Światła

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 sty 2015 15:54
Philips wspiera inicjatywę Międzynarodowy Rok Światła
fot. Fotolia

Firma Philips wzywa do działania na rzecz eliminacji ubóstwa oświetleniowego.

REKLAMA

Brak dostępu do oświetlenia elektrycznego, który dotyczy aż jednej piątej światowej populacji, pociąga za sobą miliony niepotrzebnych ofiar – ostrzega w komunikacie firma Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA). Ubóstwem oświetleniowym spowodowanym brakiem dostępu do energii elektrycznej dotkniętych jest dziś ponad 1,3 mld osób na całym świecie. Większość z nich do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych i miejsc pracy używa lamp naftowych i świec. 

Ubóstwo oświetleniowe dotyczy olbrzymiej części Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W Sudanie Południowym dostęp do oświetlenia elektrycznego posiada zaledwie 1,5 proc. populacji. W wielu krajach rozwijających się przeszkody o charakterze geograficznym i finansowym uniemożliwiają podłączenie setek peryferyjnych społeczności do sieci energetycznej.Na szczęście zasilane energią słoneczną systemy oświetleniowe LED mogą zapewnić światło w cenie stanowiącej ułamek kosztów eksploatacji lamp naftowych i to bez jakichkolwiek zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa czy środowiska naturalnego – jak również bez konieczności ponoszenia istotnych inwestycji na infrastrukturę.

- W XXI wieku nie sposób zaakceptować ludzkiego cierpienia na taką skalę - powiedział Eric Rondolat, Dyrektor Generalny Philips Lighting. - Zasilane energią słoneczną oświetlenie LED może zmienić oblicze wiejskich społeczności i ocalić miliony ludzkich istnień. Co więcej, niczego nie musimy opracowywać od podstaw – już teraz dysponujemy sprawdzonym rozwiązaniem. Apeluję do polityków o podjęcie wspólnych zobowiązań na rzecz eliminacji ubóstwa oświetleniowego do roku 2030.

Przemawiające za tym argumenty ekonomiczne są bezsporne – światło to kluczowy czynnik warunkujący dobrobyt. Likwidacja problemu niedoboru oświetlenia elektrycznego, który dotyka 1,3 mld ludzi na całym świecie, usunie istotną barierę na drodze do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego, podnosząc w konsekwencji wartość globalnego PKB.

Pojedyncza, zasilana energią słoneczną oprawa oświetleniowa LED nie pobiera energii elektrycznej i pozwala na wypełnienie pomieszczenia jasnym światłem elektrycznym przy jednostkowej cenie rzędu 10-20 USD (7-14 GDP). Dla porównania, roczny koszt eksploatacji lampy naftowej wynosi ok. 50 USD (33 GDP). Możliwe jest łączenie ze sobą opraw oświetleniowych LED i ogniw fotowoltaicznych na szerszą skalę w celu zapewnienia samowystarczalnych źródeł oświetlenia przestrzeni publicznej i umożliwienia aktywności lokalnych społeczności niezależnie od pory dnia.

Takie Społeczne Centra Oświetleniowe (Community Light Centers – CLCs) pozwalają na funkcjonowanie przedsiębiorstw i placówek ochrony zdrowia również w godzinach nocnych oraz stwarzają warunki sprzyjające aktywności sportowej i innym formom życia społecznego. Obecnie firma Philips instaluje 100 Społecznych Centrów Oświetleniowych na terenie 12 krajów Afryki, gdzie blisko 500 mln osób żyje bez dostępu do światła elektrycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY