REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pierwsza tak duża wystawa Tomka Rygalika

  • Autor: Muzeum Miasta Gdyni
  • 16 lip 2015 12:03
Pierwsza tak duża wystawa Tomka Rygalika
fot. Tomek Rygalik

Od lipca br. w Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć wystawę „Rygalik. Istota rzeczy”. Ekspozycja prezentuje osiągnięcia reprezentanta młodej generacji polskiego projektowania – Tomka Rygalika, którego prace już dziś cieszą się uznaniem na całym świecie. To pierwsza tak duża i wyczerpująca wystawa poświęcona temu artyście.

REKLAMA

Wystawa odbywa się w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Przybliża nie tylko osiągnięcia Tomka Rygalika, ale także prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni wystawa „Rygalik. Istota rzeczy” jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Gdynia Design Days 2015. Kuratorem ekspozycji jest Anna Maga.

Praktyka w najlepszych światowych firmach i biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, projekty zrealizowane w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie oraz działalność pedagogiczna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to główne etapy kariery i sfery aktywności Tomka Rygalika.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawia najważniejsze prace projektanta – zarówno te pochodzące z wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiące trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki. Wybrane obiekty tworzą narrację związaną z dynamicznym rozwojem drogi twórczej Rygalika, ale bez koncentrowania się na prostej chronologii. Obiekty są pogrupowane wokół kilku idei, wartości, które stanowią swego rodzaju credo artystyczne projektanta. Pokazanie tych wartości w projektach Tomka Rygalika jest próbą uchwycenia tytułowej Istoty Rzeczy. Ważnym elementem wystawy są także prezentacje multimedialne, które wprowadzają widza w proces projektowy i powstawanie produktu. Przedstawiają także zapis dokumentujący innego rodzaju twórczość Tomka Rygalika i pracowni Studio Rygalik, a mianowicie działania w przestrzeni publicznej, pracę dydaktyczną oraz eksperymenty przeprowadzane podczas różnego rodzaju warsztatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY