REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pierwsze duże miasto w Europie rezygnuje z... aut

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 08 maj 2017 12:01
Oslo, fot. pixabay.com

Od 2019 roku w Oslo nie będzie można wjechać do szerokiego centrum miasta. Podobne rozwiązania planują władze innych dużych miast europejskich. To dobry znak dla zwolenników takich rozwiązań w Polsce, na śmiałe i szybkie decyzje nie ma jednak co liczyć.

REKLAMA

Stolica Norwegii będzie pierwszym dużym miastem w Europie, które w sposób kompleksowy i trwały wyrzuci samochody ze ścisłego centrum.

Władze Oslo musiały działać. W związku z wysoką jakością życia, mieszkańców przybywa tam w szybkim tempie, o 11–12 tys. rocznie. W liczącym nieco ponad 650 tys. mieszkańców mieście zarejestrowanych jest dziś około 350 tys. aut.

Do końca tego roku z centrum Oslo znikną wszystkie miejsca parkingowe, zastąpią je ścieżki rowerowe oraz chodniki. Modernizowany jest system rowerów miejskich. Wymieniono wszystkie rowery na lżejsze i nowocześniejsze, do 2019 roku powstanie tam 60 km nowych ścieżek rowerowych, to wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Mieszkańców stolicy Norwegii zachęca się do korzystania z komunikacji miejskiej. Zamawiane przez miasto autobusy mają więcej drzwi niż te jeżdżące dzisiaj, co skróci czas wymiany pasażerów na najbardziej zatłoczonych liniach.

Przeczytaj więcej: Pierwsze duże miasto w Europie rezygnuje z aut. W Polsce to science fiction

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY