REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 paź 2015 10:06
Pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda
Pierwszy Dom Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce
Pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda
Pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda

W Krakowie otwarto Dom Fundacji Ronalda McDonalda. Bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów powstał przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Za projekt odpowiada pracownia aFP architekci Flejterski Pietrzak.

REKLAMA

Szpital w Krakowie-Prokocimiu przyjmuje rocznie ponad 35 tys. dzieci, a ich łączny czas pobytu w szpitalu to 19 703 dni. Niektóre z nich, zwłaszcza na oddziałach onkologicznych, spędzają nieprzerwanie w szpitalu nawet do 257 dni. To trudny okres zarówno dla małych pacjentów, jak i ich rodziców, którzy nierzadko do Krakowa przyjeżdżają z daleka. Stąd pomysł, by stworzyć rodzicom dzieci przebywających w szpitalu domowe warunki pobytu i wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, sprzyjające walce z chorobą.

Hotel składa się z 20 pokoi, w tym dwóch apartamentów, zaprojektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jego budowa trwała ponad rok. Dom wyposażony jest we wspólny salon, kuchnię, jadalnię i pralnię, aby stworzyć rodzinom i opiekunom idealne warunki. Warto zaznaczyć, że pobyt w domu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Dodatkowo w ramach projektu powstał ogród, w którym rodziny mogą spędzać czas na świeżym powietrzu, nie opuszczając terenu szpitala. Budowa obiektu kosztowała 7,5 miliona złotych, całość pokryli darczyńcy.

Fundatorem i głównym mecenasem działań Fundacji jest McDonalds. Projekt oczywiście nie zostałby zrealizowany, gdyby nie pomoc wolontariuszy i sponsorów, w tym tych z branży hotelarskiej. – Chcieliśmy podzielić się naszą wiedzą i zapałem. Współpraca obejmowała szereg działań: od wsparcia merytorycznego procesu obsługi gości, konsultacje w zakresie procedur operacyjnych dla pracowników, konsultacje przy tworzeniu budżetu kosztowego oraz wyborze dostawców wyposażenia Domu i pomoc przy pracach wykończeniowych. Przed nami kolejne pomysły na działania realizowane w trakcie codziennego funkcjonowania Domu – mówi Marcin Ziobro z Hilton Garden Inn Kraków Airport.

Za projekt krakowskiego obiektu odpowiada biuro architektoniczne aFP architekci Flejterski Pietrzak. Na świecie działa już 347 Domów, w tym 95 w Europie. Obiekty powstają przy największych szpitalach pediatrycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY