REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie innowacyjny most

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 mar 2015 11:42
Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie innowacyjny most
fot. Mostostal Warszawa

Jedyny w Polsce - innowacyjny most drogowy z materiałów kompozytowych powstanie w Rzeszowie. Będzie to jeden z największych (pod względem rozpiętości przęsła) tego typu obiektów na świecie.

REKLAMA

Innowacyjny most drogowy z materiałów kompozytowych powstaje w ramach projektu badawczego Com‑bridge. Realizuje go konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa SA z udziałem Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i firmy Promost Consulting z Rzeszowa. Wykonawcy szacują, że most będzie można eksploatować bez ponoszenia dodatkowych kosztów od 50 do 75 lat.

W laboratorium mostowym Politechniki Rzeszowskiej znajduje się wyprodukowana przez Mostostal Warszawa pełnowymiarowa belka testowa, o długości 22 m, która będzie poddana badaniom wytrzymałościowym na potrzeby projektu.

- Most będzie miał budowę płytowo-belkową. Płyta z betonu lekkiego zbrojonego kompozytami zostanie zespolona z czterema dźwigarami kompozytowymi. Zanim jednak zostaną one wyprodukowane, Mostostal Warszawa wykonał jedną belkę przeznaczoną do testów. Belka trafiła do laboratorium Politechniki Rzeszowskiej, gdzie zostanie poddana kompleksowym badaniom wytrzymałościowy, aż do zniszczenia – powiedział Grzegorz Krzysztański, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Mostostal Warszawa.

Dane uzyskane w ten sposób posłużą do weryfikacji i walidacji modelu numerycznego wykorzystywanego do projektowania mostu. Dopiero po tym etapie specjaliści z Mostostalu Warszawa przystąpią do produkcji czterech dźwigarów, które będą stanowiły główny element konstrukcyjny mostu.

Demonstracyjny most z kompozytów powstaje w ramach programu „Demonstrator Plus" realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które w ramach wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej przeznaczyło na ten cel 5 mln 150 tys. złotych. Właścicielem mostu, który będzie współfinansowany ze środków programu, jest powiat rzeszowski (most powstanie w miejscowości Błażowa pod Rzeszowem). W chwili obecnej trwają prace badawcze i przygotowawcze (prefabrykacja elementów pod budowę). Po wykonaniu mostu badane będą jego parametry eksploatacyjne. Całe przedsięwzięcie obejmujące badania przemysłowe, prace rozwojowe i prace w zakresie wytworzenia instalacji demonstracyjnej, trwają od listopada 2013 i zakończą się w marcu 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY