REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pionierski program recyklingu sufitów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 kwi 2015 11:23
Pionierski program recyklingu sufitów
Textorial Park, fot. Armstrong

Inwestorzy i architekci wybierają sufity podwieszane nie tylko ze względu na możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki wnętrz, ale także na funkcjonalność, a nawet ze względu na szanowanie środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem idei zrównoważonego budownictwa producenci materiałów budowlanych wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska.

REKLAMA

Firma Armstrong jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych. Działania prowadzone są także w Polsce. W sumie od początku realizacji programu powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. W ostatnim czasie na znaczeniu bardzo zyskują kwestie ekologiczne.  - Coraz większy nacisk kładzie się na materiały, które wpisują się w ideę tzw. budownictwa zrównoważonego. Inwestorzy wybierają rozwiązania producentów dbających o środowisko – przyznaje Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

Nowatorskim na skalę światową, a prowadzonym już także w Polsce jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania prowadzone są od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. - To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które  nie trafiły na składowiska odpadów – podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. W chwili obecnej wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację. Sufity będące na wyposażeniu obiektów dzięki programowi Armstrong nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna, dba o poszanowanie środowiska, ale ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

- Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty – niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia – wyjaśnia Maciej Kiepal.

Recykling w polskich biurach

Przykładem zagranicznych projektów Armstrong, w których wykorzystano recykling starego sufitu  była renowacja biur firmy Trilium Land w Londynie, gdzie powierzchnia sufitu wynosiła 2,3 tys. mkw. Dzięki wykorzystaniu unikalnego programu recyklingu Armstrong, poddano powtórnemu przetworzeniu 9 ton starych płyt sufitowych. Zostały one odebrane z obiektu bezpłatnie i przewiezione z powrotem do zakładu produkcyjnego w celu powtórnego ich wykorzystania.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY