REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

PKP zmienia plany w sprawie Dworca Świebodzkiego

  • Autor: PAP
  • 13 sie 2015 13:29
PKP zmienia plany w sprawie Dworca Świebodzkiego
Dworzec Wrocław Świebodzki, fot. PKP

Do marca 2016 r. ma być gotowy nowy projekt zagospodarowania zabytkowego Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. PKP SA jest tam właścicielem 28 hektarów, które w przyszłości mają mieć charakter komercyjny. Początek inwestycji zaplanowano w 2018 r.

REKLAMA

Dworzec Świebodzki powstał w 1842 r. Został zaprojektowany w stylu późnoklasycystycznym; przebudowany w latach 60. XIX w. uzyskał swój obecny kształt. Obsługiwał przede wszystkim połączenia z południem regionu, trasy wiodące do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Od 1991 r. nie odprawia się z tego dworca pociągów. Kolej wydzierżawiła pomieszczenia m.in. Teatrowi Polskiemu.

Członek zarządu firmy Jarosław Bator powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że PKP SA zrezygnowała z negocjacji z jednym z deweloperów. "Nie chodzi o to, że ten deweloper nie poradzi sobie, ale stwierdziliśmy, że koncepcja zagospodarowania tego terenu wymaga ponownej analizy, np. czy jednak nie warto tam przywrócić ruchu kolejowego. Dlatego postanowiliśmy jeszcze raz przygotować studium" - dodał Bator.

Szacowany koszt zabudowy obszaru wokół dworca miał wynieść 482 mln euro. Inwestycję miała zaprojektować wrocławska firma Archicom Inwest, o czym informowano w marcu tego roku.

Jak podkreślił Bator, zmiana planów nie wpływa na opóźnienia, ponieważ początek inwestycji był poprzednio planowany - podobnie jak teraz - w roku 2018.

"Decyzja, czy będzie tam się odbywał ruch kolejowy i w jakim zakresie, nie jest łatwa, bo opinie na ten temat są zróżnicowane. Na pewno jednak chcemy, by cały teren 28 hektarów miał charakter komercyjny. A wielkość tego terenu powoduje, że w przygotowaniu studium należy uwzględnić bardzo wiele czynników" - ocenił Bator.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont dachu i elewacji zabytkowego Dworca Świebodzkiego. Przeznaczono na to ok. 10 mln zł.

Na 28 hektarach ma powstać około 300 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych i mieszkalnych.

Jak poinformowano, pion nieruchomości PKP w woj. dolnośląskim w zadowalającym stopniu zrealizował swój plan w I półroczu 2015 r.

Za 10 mln zł przebudowano i zmodernizowano dwa dworce w Obornikach Śląskich i Jaworzynie Śląskiej. Kolejne planowane inwestycje to dworce w Jaworze, Chojnowie, Żarowie i Kłodzku Mieście.

"Chcemy nie tylko remontować i przebudowywać dworce, ale jednocześnie rewitalizować szlaki kolejowe, by kompleksowo podnosić jakość podroży pasażerów" - mówił Bator.

Odnowiono również sześć mniejszych dolnośląskich dworców za 1,1 mln zł. Sprzedano nieruchomości za ponad 6 mln zł. W efekcie likwidacji zbędnych kolejowych obiektów w tym regionie zaoszczędzono 1,8 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY