REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plac Centralny w Warszawie - jak uzyskać kosmopolityczny efekt?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lis 2017 14:00
Plac Centralny w Warszawie - jak uzyskać kosmopolityczny efekt?
Koncepcja zabudowy ul. Marszałkowskiej i Placu Centralnego, źródło: PIG Architekci

Koncepcje zagospodarowania warszawskiego Placu Defilad, a w przyszłości Placu Centralnego, wzbudzają wielkie emocje. W społecznej dyskusji biorą udział przedstawiciele różnych branż: architekci, inwestorzy, politycy, działacze miejscy. Dziś oddajemy głos ekspertowi od zarządzania projektami inwestycyjnymi w branży nieruchomości, dr Marcinowi Marcinkiewiczowi.

REKLAMA

Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki powoli przygotowuje się do oczekiwanej od lat rewitalizacji. W końcu ma zniknąć prowizorka, nieuporządkowany parking oraz dworzec dla minibusów. Przed Pałacem powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa. Pomiędzy tymi obiektami znajdzie się nowa przestrzeń publiczna, czyli tzw. Plac Centralny. - Dla każdego mieszkańca Warszawy może to być powód do zadowolenia. Należy jednakże zadać niezwykle ważne pytanie. Czy miasto w pełni wykorzystało wszelkie dostępne środki i ofiaruje swoim mieszkańcom niebanalną i wielofunkcyjną tkankę miejską, na którą po tylu latach degradacji tego centralnie położonego obszaru niewątpliwie zasługują? 

6 listopada powołany przez miasto sąd konkursowy rozstrzygnął konkurs architektoniczny, którego celem jest wybór najlepszej koncepcji Placu Centralnego. Wybrano pięć projektów, które otrzymały równorzędne nagrody. Realizacja każdego z nich będzie stanowiła krok do przodu w porównaniu do obecnego stanu Placu Defilad. Czy jednak po tylu latach oczekiwania powinniśmy robić tylko jeden krok do przodu? Należy stwierdzić, że nie! Mieszkańcy Warszawy zasługują bowiem na nową ikonę, na istny skok jakościowy. Takim skokiem jakościowym nie jest zwykła odnowa placu i budowa jedynie dwóch nowych obiektów kulturalnych. Miasto powinno pójść dalej i zdecydować się na projekt bardziej ambitny. Mamy epokową szansę aby uzyskać w Warszawie, przynajmniej częściowo, tzw. „Efekt Bilbao”. „Efekt Bilbao” to fenomen społeczno-ekonomiczno-kulturowy, który powstał wraz z budynkiem Muzeum Guggenheima i rewitalizacją centrum Bilbao. To hiszpańskie miasto postawiło na nowoczesną architekturę, zrealizowało awangardowe projekty, ściągnęło do współpracy wybitnych architektów (N. Foster, S. Calatrava, F. Gehry) i wygrało! Dzięki rewitalizacji i budowie nowych ikon architektonicznych miasto stało się rozpoznawalnym na całym świecie centrum turystycznym, zaczęło tętnić życiem i bardzo dynamicznie się rozwijać.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY