REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plac Kolegiacki magnesem dla turystów. Ale dopiero po rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2016 15:15
Plac Kolegiacki magnesem dla turystów. Ale dopiero po rewitalizacji
Poznań, plac Kolegiacki, fot. A.Savin, pl.wikimedia.org

Zieleń, fontanna i ogródki kawiarniane mają zastąpić betonowe przestrzenie i parking w centrum miasta. W czwartek w Poznaniu rozpoczął się konkurs na koncepcję rewaloryzacji placu Kolegiackiego. Wraz z konkursową rywalizacją prowadzone będą prace archeologiczne.

REKLAMA

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że celem rozpoczętego właśnie konkursu jest wyłonienie najlepszego pomysłu na zagospodarowanie tego historycznego obszaru. "Ma to być koncepcja oryginalna, ciekawa i innowacyjna, która w klarowny sposób wykorzysta przestrzeń placu Kolegiackiego i otworzy ją na inicjatywy kulturalne czy społeczne" - powiedział.

Dodał, że zrewitalizowany plac może stać się uzupełnieniem dla płyty Starego Rynku, a także nową, atrakcyjną przestrzenią dla turystów i samych mieszkańców Poznania.

Na potrzeby konkursu, cały obszar podzielono na trzy strefy. Pierwsza z nich obejmuje właściwy plac Kolegiacki i skwer przed Specjalistyczną Przychodnią Lekarską NZOZ, druga - m.in. główny dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i Bramę Wodną. Trzecia strefa natomiast, to miejsca wskazane przez lokalną społeczność - park Chopina, dawny dziedziniec hotelu Saskiego i deptak na ulicy Wrocławskiej.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie składać można do końca marca, natomiast jego rozstrzygnięcie nastąpi 25 lipca. Jak zaznaczył Wiśniewski, realizacja zwycięskiej koncepcji rozpocznie się w połowie 2017 roku.

Wraz z rozpoczęciem konkursowej rywalizacji na placu prowadzone będą również prace archeologiczne. Obecna na konferencji Miejski Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska podkreśliła, że archeolodzy poszukiwać będą pozostałości po dawnej miejskiej kolegiacie. "Był to najważniejszy kościół lewobrzeżnego Poznania i to od czasów lokacji miasta, aż do końca XVIII wieku, kiedy to niestety został rozebrany" - podkreśliła.

"To był naprawdę wyjątkowy obiekt, jeden z największych i najwyższych w skali Europy kościołów, bardzo znaczący dla całej historii miasta. W wyniku tych prac archeologicznych, które będą towarzyszyły konkursowi, spodziewam się w końcu odkrycia tych reliktów i wskazania na przebieg murów kolegiaty. Liczymy na sensacyjne odkrycia i potwierdzenie wreszcie lokalizacji tego kościoła" - podkreśliła Bielawska-Pałczyńska.

Wstępne, rozpoznawcze badania archeologiczne przeprowadzone zostały już w grudniu ubiegłego roku. Jak tłumaczyła Bielawska-Pałczyńska, "polegały one na pełnej kwerendzie archiwalnej, badaniach geofizycznych oraz kilku odwiertach geomorfologicznych, aby pokazać strukturę i przekroje tych wszystkich warstw".

"Te prace, bardzo hipotetycznie na razie, wskazują na ewentualny przebieg murów i reliktów ukrytych pod ziemią w części północno-zachodniej placu" - dodała.

Jak zaznaczyła tak kompleksowych badań archeologicznych na placu Kolegiackim nie przeprowadzano od wielu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY