REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plac przed Bazyliką Mariacką zostanie odnowiony

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2016 14:33
Plac przed Bazyliką Mariacką zostanie odnowiony
fot.pixabay.com

W Krakowie rozpoczęła się wymiana nawierzchni placu Mariackiego. Po długich poszukiwaniach i roku badań specjalistom udało się znaleźć odpowiedni kamień – plac będzie pokryty wapieniem francuskim.

REKLAMA

Roboty potrwają do połowy listopada, będą podzielone na pięć etapów. W poniedziałek teren przed bazyliką został ogrodzony.

Plac Mariacki, po którym codziennie chodzą tysiące krakowian i turystów, jest wyłożony kostką z wapienia tureckiego. Kamień ten już po kilku latach zaczął pękać i wykruszać się, okazało się, że nie jest odporny na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza na mróz.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wspólnie z naukowcami z Akademii Górniczo - Hutniczej i służbami konserwatorskimi przez rok poszukiwał najlepszego materiału, który można ułożyć w reprezentacyjnym miejscu Krakowa. "Poszukiwaliśmy wapienia wydobywanego odpowiednią metodą, która nie skutkuje później pękaniem kamienia. Spośród sześciu rodzajów kamieni - po serii badań wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i odporności na warunki atmosferyczne najtrwalszy okazał się wapień francuski" - powiedział Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Dodał, że dostawca zapewnia dziesięcioletnią gwarancję na surowiec. Wapieniem francuskim wyłożonych zostanie niemal 2 tys. metrów kw. placu. Remont ma kosztować 5 mln zł.

Wyłożenie placu Mariackiego wapieniem to wymóg wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do schyłku XVIII wieku w tym miejscu znajdował się cmentarz parafialny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY