REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plac psich zabaw, makieta miasta i książkomaty - takie pomysły ma Ciechanów

  • Autor: PAP
  • 06 wrz 2016 13:00
fot. pixabay.com

Budowa placu psich zabaw z torem przeszkód, wykonanie mosiężnej makiety najstarszej części miasta oraz uliczne książkomaty to część z 38. projektów budżetu obywatelskiego Ciechanowa, na które do końca września mogą głosować jego mieszkańcy.

REKLAMA

Do obecnej, trzeciej edycji ciechanowskiego budżetu obywatelskiego zgłoszono w sumie 50 pomysłów, z czego 11. nie spełniało wymogów formalno-prawnych, a jeden projekt został wycofany prze autora. Ostatecznie po weryfikacji do fazy głosowania zakwalifikowały się 24. projekty ogólnomiejskie i 14 projektów osiedlowych.

"Propozycje te zostały ocenione pod kątem formalno-prawnym, zweryfikowano koszty zadań, realność wykonania oraz sprawy własnościowe gruntów, na których mają zostać zrealizowane inwestycje" - wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa Renata Jeziółkowska.

W głosowaniu, podobnie jak przy składaniu projektów, może wziąć udział każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończył 16 lat. Odbywa się ono internetowo, korespondencyjnie, a także tradycyjnie w wyznaczonych punktach. Każdy uczestnik może oddać dwa głosy, jeden w kategorii projektów ogólnomiejskich i jeden na zadanie osiedlowe. Zwycięskie projekty zostaną zapisane do realizacji w budżecie miasta na 2017 r.

Wśród zakwalifikowanych do głosowania propozycji inwestycji o charakterze osiedlowym znalazły się m.in. budowa chodników, parkingów i boisk sportowych. Jeden z pomysłów dotyczy np. ustawienia na błoniach zamkowych ławek i koszy na śmieci oraz budowy miejsc parkingowych - wartość projektu to 100 tys. zł.

Z kolei w ramach zadań o charakterze ogólnomiejskim znalazły się m.in.: "Pies w mieście" - budowa za 91 tys. zł ogrodzonego placu psich zabaw ze specjalnym torem przeszkód dla psów, wykonanie z mosiądzu na granitowym cokole odlewu centrum miasta z jego głównymi zabytkami za 45 tys. zł oraz za 6 tys. zł ustawienie plenerowych, ulicznych książkomatów, w których pozostawione tam książki byłyby udostępniane zainteresowanym czytelnikom.

W kategorii tej zakwalifikowały się również projekty: "Rodzina" o wartości 299 tys. zł, czyli warsztaty edukacyjne promujące więzi rodzinne, "Ogród Fantasy" o wartości 140 tys. zł, zakładający ustawienie w ogrodzie botanicznym 10 drewnianych rzeźb przedstawiających bohaterów powieści fantasy oraz za ponad 93 tys. zł projekt "Odkryć sztukę Bolesława Biegasa" z organizacją I Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego - Bolesław Biegas (1877-1954) pochodził z Koziczyna pod Ciechanowem.

Jak przypomniała rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta, wysokość środków na realizację zadań obecnej edycji budżetu obywatelskiego uzależniona będzie tam od frekwencji w głosowaniu. Przy ogólnej frekwencji do 10 proc. wysokość tych środków wyniesie 0,5 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, przy frekwencji powyżej 10 proc. będzie to 0,75 proc., powyżej 15 proc. frekwencji - 1 proc., ponad 20 proc. - 1,5 proc., powyżej 30 proc. - 2 proc., a gdyby frekwencja przekroczyła 40 proc. kwota nakładów osiągnie 3 proc. wykonanych dochodów z poprzedniego roku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY