REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Planetarium, eko plac zabaw a może inteligentne ławki? Oto pomysły z Kielc

  • Autor: PAP
  • 21 kwi 2017 12:14
fot. pixabay.com

48 inicjatyw zgłosili do budżetu obywatelskiego na 2018 r. mieszkańcy Kielc. Władze miasta przeznaczyły na piątą edycję budżetu partycypacyjnego 5 mln zł.

REKLAMA

Projekty opublikowano właśnie na portalu internetowym kieleckiego magistratu. Można poznać m.in. szacowane koszty proponowanych inwestycji, szczegóły ich realizacji, dokładną lokalizację.

Mieszkańcy zgłosili 48 pomysłów - 30 tzw. zadań małych (mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł) i 18 dużych (których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł). To ponad dwa razy mniejsza liczba zgłoszeń, niż przed rokiem. To także najmniej od początku realizacji przedsięwzięcia w Kielcach, w 2013 r.

Dużo mniejsza liczba zgłoszeń wynika m.in. z ograniczenia, jakie wprowadzono w tegorocznym regulaminie budżetu - proponowane inwestycje mogą dotyczyć wyłącznie działań na gruntach miejskich.

W opinii wiceprezydenta Kielc Tadeusza Sayora, z którym w czwartek rozmawiała, ta zmiana - choć wpłynęła na liczbę złożonych projektów - nie była decydująca. "Wydaje się, że część najaktywniejszych uczestników budżetu obywatelskiego zaspokoiła już swoje aspiracje i uzyskali to, co chcieli. Zmieniliśmy też sposób głosowania i to - wydaje się - mogło mieć istotny wpływ" - argumentował wiceprezydent.

Przypomniał, że do tej pory można było głosować na dowolna liczbę projektów i często tworzyły się "spółdzielnie" popierające wzajemnie na swoje inicjatywy. W tym roku jedna osoba będzie mogła zagłosować na jeden duży projekt i trzy małe. "Teraz będą zgłaszali projekty ci, którym naprawdę bardzo zależy, a najwięcej głosów zyskają te z nich, które rzeczywiście mają swoich zwolenników. Wniosków złożono na ponad 25 mln zł, więc jest w czym wybierać" - ocenił Sayor.

Samorządowiec zastrzegł, że miasto, po podsumowaniu tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego, będzie rozważało możliwość powrotu do poprzednich zapisów regulaminu w spr. gruntów, gdzie miałyby być realizowane inwestycje. Jak podkreślił Sayor, za obecnym zapisem regulaminu przemawiają opinie prawne oraz fakt, że po realizacji przedsięwzięć np. na gruntach spółdzielni, pojawiają się problemy dotyczące ubezpieczenia obiektów i ich dalszego utrzymania.

W ramach kwoty zarezerwowanej na budżet obywatelski łączna wartość małych projektów ma wynieść 1,5 mln zł, a dużych - 3,5 mln zł.

Zgłoszone przedsięwzięcia dotyczą m. in. zagospodarowania na cele rekreacji terenów osiedla Czarnów, budowy placu zabaw i siłowni zewnętrznej na Bukówce, modernizacji placów zabaw przy przedszkolach, budowy ekologicznego placu zabaw na osiedlu Ślichowice, budowy trasy dla rolkarzy wzdłuż rzeki Silnicy i budowy boisk wielofunkcyjnych przy kilku szkołach.

Pojawiły się też pomysły: budowy Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium, instalacji w kilku punktach miasta inteligentnych ławek solarnych, instalacji map tyflograficznych - ułatwiających orientację w terenie niewidomym i widzącym. Są także projekty: rozbudowy sali koncertowej w Bazie Zbożowej, budowy bezpiecznej infrastruktury rowerowej, wykonanie miniparków na osiedlach Ślichowice i Uroczysko oraz budowy wodnego parku zabaw.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY