REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Planetarium Śląskie przed wielką rozbudową

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2018 09:25
fot. Fotolia

W Planetarium Śląskim w Chorzowie odbędzie się ostatnia premiera przed planowaną modernizacją i rozbudową obiektu, która rozpocznie się w czerwcu br. i zakończy pod koniec 2020 r.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek Jarosław Juszkiewicz z Planetarium, kierowane do najmłodszych widzów nowe widowisko "Przy Ulicy Astronomów" to pierwszy seans w tej placówce ze ścieżką dźwiękową w całości skomponowaną na potrzeby konkretnego widowiska.

"Przez wiele lat prezentowaliśmy seans +Światełka na niebie+. Początkowo chcieliśmy go tylko zaktualizować i trochę unowocześnić, ale szybko okazało się, że lepiej będzie napisać cały scenariusz od nowa. I tak wpadliśmy na pomysł, by zabrać naszych najmłodszych widzów w to niezwykłe miejsce i dodać do seansu piosenki" - wyjaśnił cytowany wicedyrektor Planetarium i współautor seansu Stefan Janta.

Muzykę do wierszy Wandy Chotomskiej z książki "Dzieci Pana Astronoma" napisał twórca muzyki filmowej Grzegorz Seweryn, który do projektu zaprosił aktorów z regionu. Seans - prócz zabawy - dostarczy wiedzy, m.in. czym są gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają planety czy gdzie na niebie szukać Gwiazdy Polarnej.

Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie jest największą i najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Znajduje się w Parku Śląskim - położonym między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi. Co roku odwiedza je ponad 160 tys. osób. Z końcem tego roku szkolnego zostanie zamknięte i rozpoczną się w nim przygotowania do rozbudowy.

Ponieważ Planetarium Śląskie wpisane jest listę zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jego obecnego kształtu, rozbudowa zostanie skierowana pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu będącym cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

We wzgórzu powstanie nowa hala w kształcie litery "L" z tunelami pod obecnymi budynkami, a zegar słoneczny wewnątrz najrozleglejszego obiektu Planetarium stanie się dachem dodatkowej sali. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Obok Planetarium stanie wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane zostaną też kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie zmieniony zostanie m.in. układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, prócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).

Historyczny główny projektor, który zostanie zastąpiony nowoczesnym systemem analogowo-cyfrowym, trafi na ekspozycję. Oglądający ją będą dzieleni na niewielkie grupy poruszające się wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych - z przewodnikiem. Eksponaty interaktywne mają być innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY