REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plany Muzeum Śląskiego na 2017 rok - finisz rewitalizacji, wystawy i festiwal

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2017 13:30
Plany Muzeum Śląskiego na 2017 rok - finisz rewitalizacji, wystawy i festiwal
fot. PTWP

Wystawa dzieł twórcy czeskiej szkoły fotografii Vladimira Birgusa, prezentacja prac Brachy Ettinger i festiwal Muzeum Glosarium znalazły się w tegorocznym programie wydarzeń Muzeum Śląskiego. Kluczowym wydarzeniem ma być zakończenie rewitalizacji zabytkowych budynków b. kopalni Katowice.

REKLAMA

O projektach, rewitalizacji zabytkowych budynków i planach Muzeum Śląskiego na 2017 rok opowiedziała podczas wtorkowego spotkania prasowego dyrektor Alicja Knast wraz z twórcami oraz kuratorami wydarzeń.

Od 24 marca będzie można zobaczyć prace twórcy czeskiej szkoły fotografii prof. Vladimira Birgusa. Ekspozycja przybliży dorobek i ewolucję twórczości profesora - od dokumentowania rzeczywistości do obrazu fotograficznego.

"Nie jestem już psem" to wystawa realizowana przez kuratorki Zofię Czartoryską i Katarzyną Karwańską z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ukazująca twórczość m.in. Roberta Brylewskiego, Justyny Matysiak, Erwina Sówki. Zaproszenie do przygotowania projektu plastycznego wystawy przyjął też Zbigniew Libera. To śląska kontynuacja warszawskiej wystawy "Po co wojny są na świecie".

"Interesującą wystawą będzie poświęcona przygodom Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego" - mówiła Knast. "Jest to nasza odpowiedź na potrzebę poznawania świata w każdym wieku. Poza tym, jest to dobra okazja do budowania relacji międzypokoleniowych" - oceniła.

W odrestaurowanej przestrzeni byłej łaźni głównej będzie można zobaczyć wystawę "Zaczęło się od ziarna", która przybliży historię człowieka i towarzyszących mu roślin. Na ekspozycji zobaczymy rośliny uprawne i użytkowe. Najważniejszymi elementami będą unikatowe eksponaty - oryginalne pozostałości roślin uprawnych sprzed kilku tysięcy lat, pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na 10 czerwca.

23 czerwca otwarta zostanie wystawa "Między Montmartrem a Montparnassem". Na ekspozycji znajdzie się ponad sto dzieł - obrazów i rzeźb pochodzących z kilku prywatnych kolekcji. Prezentowane prace do tej pory nie pojawiały się - lub pojawiały rzadko - na innych ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse, gdzie wytworzyło się międzynarodowe środowisko określane mianem Ecole de Paris.

"Wyjątkową wystawą będzie ekspozycja prac Brachy Ettinger. To pierwsza w Polsce prezentacja dzieł autorki, które nie często można oglądać. Malarka łączy świat akademicki ze światem artystycznym. Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy olejne, video-arty oraz szkice, które będą punktem wyjścia dla filozoficznych przemyśleń. Będzie to niezwykle osobista wypowiedź artystyczna" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Latem odbędzie się wydarzenie Muzeum Glosarium, będące prezentacją sztuki współczesnej. Jest to początek współpracy z Arturem Rojkiem w ramach OFF Festivalu Katowice. Planowane na kilka najbliższych lat wspólne przedsięwzięcie nawiązuje do projektów z obszaru sztuk audiowizualnych, realizowanych podczas festiwalu w latach 2008-2011. Prezentacje realizowane będą nie tylko na terenie Muzeum Śląskiego, ale również w przestrzeni miejskiej. Opiekę kuratorską obejmie Sebastian Cichocki.

Jak zapowiedziano, w bieżącym roku kluczowym dla Muzeum wydarzeniem będzie zakończenie rewitalizacji zabytkowych budynków byłej kopalni Katowice, na terenie której znajduje się obecnie siedziba Muzeum Śląskiego.

Ostatnią wystawą roku 2017 będzie "Męska rzecz", przygotowana przez Dział Etnologii, poświęcona wizerunkowi mężczyzny w polskiej tradycji i kulturze. Ekspozycja przybliży zawody, zajęcia, hobby, przedmioty codziennego użytku oraz styl życia przypisywane w kulturze mężczyznom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY