REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Plastyczna makieta Lwowa - zobacz dzieło sławnego architekta

  • Autor: wroclaw.pl
  • 15 wrz 2015 14:52
Plastyczna makieta Lwowa - zobacz dzieło sławnego architekta
Plastyczna makieta Lwowa - zobacz dzieło sławnego architekta
Plastyczna makieta Lwowa - zobacz dzieło sławnego architekta

Panorama plastyczna dawnego Lwowa, czyli miniaturowa makieta miasta ukazująca Lwów w latach 1772-75, dzieło życia architekta Janusza Witwickiego, niebawem, bo 25 września, zostanie pokazana zwiedzającym. W Hali Stulecia trwają prace nad przygotowaniem ekspozycji.

REKLAMA

Makieta należy do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tam też w październiku ubiegłego roku zespół konserwatorów zakończył jej renowację. Dokonali nie lada zadania – odnowili i złożyli XVIII-wieczne miasto wybudowane z 300 miniaturowych budynków – kamieniczek, kościołów, bram, murów obronnych. Panoramę zaczął tworzyć w 1928 roku zespół pod kierunkiem architekta Janusza Witwickiego - informuje oficjalny portal miejski wroclaw.pl.

Panorama wybudowana jest na sześciu płytach, z których każda mierzy 2 na 1,2 metra. Lwów przedstawiony jest w skali 1:200. Budynki zrobione są z kartonu, brystolu i sklejki, pokryte blachą miedzianą i ołowianą. Twórcy używali też drutu, a nawet celuloidu. Wszystkie wykonane są z niezwykłą precyzją, z zachowaniem detali architektonicznych.

Twórcy makiety specjalnie postarzali budynki, umieszczając na nich zacieki, ubytki tynku, by oddać prawdziwy charakter miasta.

Mieszkańcy Lwowa nie mieli nigdy okazji zobaczyć panoramy swojego miasta. W dodatku po II wojnie światowej sowieckie władze nie chciały pozwolić na wywóz ze Lwowa dzieła Witwickiego. Architekt w końcu uzyskał zgodę, ale nie zdążył wyjechać do Polski. Został zamordowany w 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach...

Dziś w Hali Stulecia trwa montaż Panoramy Lwowa. Zwiedzający będą mogli ją podziwiać w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.

Więcej na wroclaw.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY