REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pływające muzeum zabawek to oryginalny projekt

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 gru 2015 10:35
Sailour, czyli Floating Toy Museum - pływające muzeum zabawek, fot. NArchitekTURA

Sailour, czyli Floating Toy Museum to projekt grupy architektów pod kierunkiem Anny M. Walczyk. W skład zespołu projektowego weszli Bartosz Kardaś oraz dwóch architektów związanych z grupą NArchitekTURA - Bartosz Haduch i Łukasz Marjański. Projekt w kreatywny sposób inspirowany jest motywami wodnymi i marynistycznymi.

REKLAMA

Architektom zależało, aby podkreślić ideę ruchu: pływającego muzeum, stąd pomysł na przekrycie obiektu powłoką w kształcie muszli i zamocowanymi na jej powierzchni białymi żaglami.

Projekt został wyróżniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Arquitectum.

Powłoka oraz szklane ściany okalające wnętrze muzeum stanowią barierę akustyczną pomiędzy wnętrzem obiektu a hałaśliwym otoczeniem doków, ale jednocześnie w pełni doświetlają jego wnętrze - czytamy w opisie projektu.

Wykorzystanie żagli jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym, wytwarzają one energię, która wprawia obiekt w ruch, przez co projekt staje się multifunkcyjnym „statkiem” napędzanym za pomocą żagli. Poprzez szklane ściany zaciera się wizualna granica pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem obiektu, efekt ten wzmacnia dodatkowo możliwość fragmentarycznego rozsunięcia przeszkleń i połączenia obu tych przestrzeni w jedną.

Foyer pełni również rolę tymczasowej przestrzeni wystawowej i jest bezpośrednio połączona z częścią edukacyjną oraz kawiarnią. W holu głównym znajdują się też szerokie schody, zapraszające zwiedzających do „podwodnych” sal, w których zlokalizowana jest stała wystawa eksponatów.

Przestrzenie wystawowe znajdują się na wszystkich czterech poziomach muzeum. Doświetlają je podłużne półprzezroczyste świetliki w powłoce dachu i pustki wycięte wzdłuż ścian zewnętrznych. W obiekcie zaprojektowana została również przestrzeń administracyjna oraz obszerne zaplecze techniczne i magazynowe.

- Oosterdok to bardzo popularne miejsce w Amsterdamie, idealne dla ludzi poszukujących nowych, artystycznych inspiracji i doświadczeń. Znajdują się tutaj takie budynki jak Muzeum Nauki NEMO czy Architektoniczne Centrum ARCAM. Głównym celem naszego projektu było stworzenie muzeum otwartego i inspirującego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, projektu, który zarówno swoją formą, jak i treścią przemówi do zwiedzających i wciągnie ich w świat zabawkowej żeglugi - mówi architekt Anna M. Walczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY