REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pociąg do kultury

  • Autor: Publikator, Mariusz Golak
  • 18 gru 2015 09:52
Pociąg do kultury
Fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)
Pociąg do kultury
Pociąg do kultury
Pociąg do kultury
Pociąg do kultury

PKP robią porządek ze swoimi nieruchomościami. Samych dworców jest ponad 2 tys. Wiele z nich to stare, zaniedbane i opuszczone budynki, ale z wielkim potencjałem do realizacji nowoczesnych projektów. Co może przynieść taka rewitalizacja? Pokazuje m.in. inwestycja w dworzec w Rumi.

REKLAMA

Bryły starych dworców kolejowych wielokrotnie bywają ciekawą inspiracją, a przy tym nie lada wyzwaniem dla projektantów, którzy podejmują się ponownej aranżacji ich wnętrza. Rewitalizacja tego typu budynków nie jest bynajmniej trendem wyłącznie obserwowanym w Polsce. Wystarczy przypomnieć choćby madrycką Atochę, XIX-wieczny dworzec zlokalizowany w Madrycie, który – po budowie nowego terminalu – został przekształcony w wielką palmiarnię z częścią handlowo-rozrywkową czy też modernizację stacji Union w Toronto (otwartej w latach 20. XX wieku), w której historyczny budynek w oryginalny sposób połączono z nowoczesnymi rozwiązaniami, nie rezygnując przy tym z jego funkcji użytkowych.

W przypadku rodzimych realizacji można choćby wspomnieć o odrestaurowanych dworcach we Wrocławiu czy w Malborku. To tylko kilka wybranych przykładów. W trend ten doskonale wpisał się również projekt rewitalizacji dworca kolejowego w Rumi, który został oddany do użytku we wrześniu 2014 roku.

Dworzec oddany w dzierżawę

PKP w porozumieniu z miastem Rumia zdecydowały się przekazać w dzierżawę miastu 75 proc. obiektu. Pozostała część nadal przeznaczona jest do obsługi ruchu pasażerskiego. Następnie władze miejskie użyczyły tę powierzchnię Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi. Przetarg na prace budowlane wygrała firma Budrem Rybak, zaś konkurs na zagospodarowanie wnętrz – pracownia projektowania wnętrz Sikora Wnętrza z Gdańska pod kierownictwem architekta wnętrz, dr. Jana Sikory. Przygotowała ona projekt wnętrz Stacji Kultury, dokumentację wykonawczą do przetargu, projekt identyfikacji wizualnej i była odpowiedzialna m.in. za nadzór nad realizacją projektu wnętrz i adaptację projektu budowlanego pod projekt wnętrz. Również w drodze przetargu, którego przedmiotem było tym razem wyposażenie, wybrana została firma Artuss z Krosna.

Symbioza dwóch przestrzeni

Za sprawą rewitalizacji modernistycznego dworca w Rumi stała się możliwa symbioza dwóch przestrzeni: kolejowego dworca i Stacji Kultura, której główną część stanowi biblioteka miejska. Ale nie tylko. Oprócz niej, na powierzchni 1,5 tys. mkw. znajdują się: pracownia plastyczna i fotograficzna, dwie sale konferencyjne, a także pomieszczenia, z których mogą korzystać organizacje samorządowe.

– O ile przestrzenie bibliotek powinny kojarzyć się i epatować nowoczesnością, by m.in. przyciągać młodych użytkowników, o tyle przestrzenie dworców powinny kultywować tradycję polskiego kolejnictwa. Oczywiście nie może być mowy o zbyt przesadnym cytowaniu określonej przestrzeni semantycznej, co mogłoby prowadzić do zbyt dużej dosłowności i oczywistości – opowiada o koncepcji projektowej dr Jan Sikora, właściciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY