REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pocynkowa hałda w centrum Rudy Śląskiej będzie miejscem wypoczynku

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2017 11:20
fot. pixabay.com

Zlokalizowana niemal w centrum miasta pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej ma stać się miejscem rekreacji i wypoczynku. Rewitalizacja poprzemysłowego terenu nastąpi dzięki unijnym projektom, do których przystąpił rudzki samorząd. Właśnie ogłoszono pierwszy przetarg na zagospodarowanie hałdy.

REKLAMA

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja - jedno z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej - zajmuje 6,5 hektara i jest pozostałością po działającej w tym rejonie od pierwszej połowy XIX wieku do 1925 r. hucie cynku Liebe-Hoffnung. Pierwsze rozmowy z mieszkańcami na temat zagospodarowania hałdy prowadzono trzy lata temu, podczas prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji - wskazywano wówczas na potrzebę nadania temu terenowi funkcji rekreacyjnych.

Zgodnie z projektem, na zrewitalizowanym terenie będzie m.in. punkt widokowy, ścieżki spacerowe, industrialny plac zabaw, tor saneczkowy oraz tor do jazdy na rowerach BMX. Na dawnej hałdzie będą posadzone rośliny, które nie pozwolą na przedostanie się do otoczenia metali ciężkich. Całość ma być gotowa do końca przyszłego roku.

"Będzie to wyjątkowe miejsce; najbardziej zadowoleni będą najmłodsi. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie duży plac zabaw oraz oświetlona górka saneczkowa. Pozostali mieszkańcy też coś znajdą dla siebie - będą alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku oraz taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie można podziwiać Beskidy" - poinformowała w piątek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Inwestycja będzie realizowana ze środków unijnych w ramach dwóch projektów - Lumat i Traktu Rudzkiego. Pierwszy przetarg, ogłoszony w ostatnim czasie, obejmuje głównie prace ziemne. Montaż urządzeń nastąpi w ramach kolejnej umowy.

W pierwszej kolejności w północnej części zwałowiska prowadzone będą roboty służące ustabilizowaniu hałdy, której ostre skarpy zostaną złagodzone i zabezpieczone przed dalszym osuwaniem. Zachowany zostanie fragment urwiska hałdy, dzięki czemu będzie można zobaczyć jej przekrój i poznać budowę. Teren w tym miejscu będzie ogrodzony, pojawią się tablice informacyjne.

Infrastruktura rekreacyjna i sportowa powstanie w drugim etapie inwestycji. Będą to m.in.: industrialny plac zabaw, punkt widokowy, oświetlona górka saneczkowa oraz tor do jazdy na rowerach BMX, a także ławki, hamaki i specjalne przestrzenne sześciany z zamontowanymi fotelami. Wydzielone będą miejsca do grillowania, powstanie też zielone pole do gry np. w piłkę czy badmintona. Całość uzupełnią ścieżki spacerowe. Teren będzie monitorowany.

Rekultywacja poprzemysłowej hałdy będzie prowadzona we współpracy z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Eksperci przygotowali projekt umieszczenia w glebie specjalnych dodatków, które będą wiązać zanieczyszczenia w części korzeniowej roślin, aby nie przedostawały się do ich części naziemnej. W ten sposób użytkowanie hałdy i kontakt z roślinami będzie bezpieczny. Posadzone będą specjalne gatunki traw - kostrzewa czerwona i życica trwała, które mają właściwości fitostabilizacyjne i wolno wzrastają - tym samym nie będzie potrzeby częstego koszenia, co zmniejszy koszty utrzymania zieleni na hałdzie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY