REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Początek słonecznej rewolucji w Kieleckim Parku Technologicznym

  • Autor: Kielecki Park Technologiczny
  • 15 gru 2014 13:25
Początek słonecznej rewolucji w Kieleckim Parku Technologicznym
fot. Fotolia

W przyszłym roku, praktycznie wszystkie obiekty Kieleckiego Parku Technologicznego mają być zasilane energią słoneczną. Pierwsza słoneczna inwestycja KPN jest w trakcie realizacji.

REKLAMA

W realizacji jest budynek przy ul. Olszewskiego 6, który aktualnie jest przebudowywany na potrzeby nowego Zespołu Inkubatorów i Energetycznego Centrum Nauki. Będzie on ogrzewany i zasilany w energię poprzez jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów fotowoltaicznych, taki sam, jakim od niedawna szczyci się lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce.

Panele fotowoltaiczne zajmą ok. 600 mkw. zachodniej elewacji budynku, zostaną także zamontowane w zadaszeniu głównego wejścia oraz zadaszeniu parkingu. Dodatkowo instalacja wyposażona będzie w automatyczny system topienia śniegu i lodu, czyli funkcję NoFrost, a automatycznie odśnieżane carporty pojawią się nad 80. stanowiskami parkingowymi - podaje Kielecki Park Technologicznt.

Oprócz tego w budynku zostanie również wdrożony System Zarządzania Energią, który będzie pokazywał, ile wynoszą oszczędności w emisji dwutlenku węgla (CO₂), uzyskane dzięki instalacji paneli.

Jak podaje KPT, kilka tygodni temu zapadła ostateczna decyzja, że w systemy fotowoltaiczne wyposażone zostaną cztery kolejne obiekty parku: trzy budowane hale produkcyjne przy ul. Olszewskiego i Przygodnej oraz istniejący już budynek Centrum Technologicznego. - Będą to małe farmy fotowoltaiczne, zlokalizowane na dachach tych obiektów. Wprawdzie pierwsza koncepcja zakładała wybudowanie małej farmy na działce za parkingiem KPT, ale uznaliśmy, że jest on na tyle atrakcyjny, że może być w przyszłości zagospodarowany w inny sposób. Dlatego lepszym pomysłem będzie maksymalne wykorzystanie miejsca na budynkach, które już istnieją bądź są budowane – opowiada Łukasz Dziedzic, prezes spółki EkoEnergia Polska, która opracowała projekt instalacji fotowoltaicznej dla KPT.

Jak informuje Kielecki Park Technologiczny zarówno słoneczne farmy na dachach hal, jak i wyposażony w nowoczesny system fotowoltaiczny budynek Zespołu Inkubatorów mają być gotowe w połowie przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY