REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Podyskutowali o przyszłości terenu po b. hotelu Cracovia

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 kwi 2015 13:12
Podyskutowali o przyszłości terenu po b. hotelu Cracovia
Zagospodarowanie terenu po b. hotelu Cracovia, fot. Echo Investments
Podyskutowali o przyszłości terenu po b. hotelu Cracovia
Podyskutowali o przyszłości terenu po b. hotelu Cracovia
Podyskutowali o przyszłości terenu po b. hotelu Cracovia

31 marca br., Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla zorganizowała debatę dotyczącą nowego projektu zagospodarowania terenu po b. hotelu Cracovia. Marek Dunikowski z DDJM zaprezentował projekt dwóch budynków biurowych, które poprzez gabaryty i formę jednego z nich odtwarza główną bryłę dawnego hotelu.

REKLAMA

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Elżbieta Koterba - wiceprezydent Krakowa, Jan Janczykowski - małopolski wojewódzki konserwator zabytków, Krzysztof Giemza - prokurent Echo Investment i Marek Dunikowski z krakowskiego Biura Architektonicznego DDJM, który zaprezentował uczestnikom spotkania nowy projekt inwestycji biurowej.

Krzysztof Giemza, prokurent spółki Echo Investment, podkreślił, że prezentowany projekt dwóch budynków biurowych, które poprzez gabaryty i formę jednego z nich odtwarza główną bryłę dawnego hotelu Cracovia, jest zgodny z obowiązującym planem zagospodarowania tej części Krakowa. - Projekt ten był również przedmiotem konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Początkowo mieliśmy nieco inne poglądy co do zagospodarowania tego terenu, ale doszliśmy do konsensusu i te elementy, które uznane zostały za ważne w skali urbanistycznej miasta znalazły się w planie miejscowym, a tym samym w naszym projekcie – mówił Krzysztof Giemza.

Wiceprezydent Elżbieta Koterba uznała, że zarówno uchwalony plan miejscowy, jak też i nowy projekt inwestora są dobre. - Projekt jest w pełni zgodny z planem miejscowym i honoruje to, co najważniejsze w tym miejscu: plac pozostanie niezabudowany, utrzymana będzie linia zabudowy i gabaryty obiektu, a wartościowe elementy wnętrz, wskazane przez konserwatora, będą zachowane. Apeluję do konserwatora wojewódzkiego, miejskiego i architekta miejskiego o jak najszybsze uzgodnienie warunków ochrony konserwatorskiej. To zbyt ważne miejsce w mieście – dodała Elżbieta Koterba.

Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, który pod koniec marca wszczął postępowanie w sprawie wniosków organizacji społecznych o wpisanie budynku po hotelu Cracovia do rejestru zabytków, podczas debaty wyjaśnił, że rozpoczęcie tej procedury było warunkiem do przeprowadzenia ekspertyzy. - Celem ekspertyzy jest określenie stanu elementów budynku byłego hotelu Cracovia, które mogłyby być chronione. Uczulę ekspertów, że w tej sprawie mamy do czynienia z presją czasu. Sprawa jest bardzo ważna dla wszystkich, a mieszkańcom Krakowa zależy na tym, żeby obiekt nie był kolejnym słupem reklamowym, a zdobił wnętrze urbanistyczne – zapowiedział Jan Janczykowski.

Strony odniosły się również do faktu, że obecny budynek b. hotelu Cracovia jest nie do zaadaptowania. Podkreślono, że w ciągu ponad 4 lat od zamknięcia hotelu, nie pojawiły się żadne konkretne i realne  pomysły jego zagospodarowania w niezmienionej formie. Goście spotkania zgodzili się również, że projekt Echo Investment to rozwiązanie, które uwzględnia poszanowanie elementów obecnego budynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY