REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 mar 2015 12:01
Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu
fot. Fotolia
Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu
Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu

Jak wynika z badań CBOS, ponad 30 proc. Polaków nie interesuje się w ogóle architekturą. Wiedzę na ten temat Polacy czerpią głównie z seriali, programów telewizyjnych i Internetu. Ponad połowa badanych jest zadowolona z estetyki przestrzeni miejskiej i nic by w niej nie zmieniła.

REKLAMA

Tymczasem urbaniści twierdzą, że w polskich miastach panuje chaos, który wymaga rozwiązań systemowych. 

Badanie CBOS „Polacy o architektach” (grudzień 2014) jest pierwszą w Polsce analizą na ten temat przeprowadzoną na tak dużą skalę. Jak wynika z raportu, prawie co trzeci Polak w ogóle nie interesuje się architekturą, 17 proc. poszukuje informacji na ten temat w Internecie, a 16 proc. czerpie ją z seriali. Tylko 5 proc. sięga w tym celu do czasopism fachowych. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie architekturą przejawiają mieszkańcy wsi i osoby posiadające średnie wykształcenie.

- Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach - mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland. - Obserwując zachowania klientów, którzy poszukują nowych mieszkań, widać od kilku lat coraz większe zainteresowanie otoczeniem inwestycji i sposobem aranżacji części wspólnych. Wiele osób ma bardzo dużą wiedzę fachową i dopytuje o szczegóły związane ze stylem budynku, materiałami wykończeniowymi czy zaplanowaną zielenią. Wynika to z rosnącej świadomości Polaków dotyczącej estetyki miejskiej - dodaje.

Według raportu CBOS, istnieje korelacja między stopniem zainteresowania architekturą a korzystaniem z usług architekta. Osoby, które przynajmniej raz korzystały z porad biura architektonicznego, częściej deklarują zainteresowanie architekturą jako taką. Co 5 Polak przynajmniej raz korzystał z usług biura architektonicznego.

Polskie miasta w dobrym guście

Badanie CBOS pokazuje, że Polakom podoba się wygląd polskich miast. 67 proc. badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne i ciekawe budynki. Ponad jedna piąta ma z kolei opinie ambiwalentne na temat estetyki miejskiej.

- Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują - mówi Jakub Zagórski.

Tymczasem, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej, który ma być przedłożony Radzie Ministrów jeszcze w tym roku. Autorzy dokumentu zarzucają polskim miastom m.in. niespójność i niski standard urbanistyczny. W podobnym duchu wypowiadali się eksperci. Prof. Jerzy Osiatyński i prof. Jerzy Regulski w swoim raporcie dotyczącym ekonomicznych strat i społecznych kosztów niekontrolowanej urbanizacji zwracali uwagę, że nowo powstałe elementy przestrzeni miejskiej tworzone są nie na podstawie planu, ale chaotycznie, zgodnie z decyzjami administracyjnymi, które są wydawane bez kontroli nad otoczeniem.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY