REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 kwi 2015 10:10
Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią
Eko elektrociepłownia w Danii
Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią
Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią
Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią
Połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią

Jak działa zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych? Ile kosztuje jego eksploatacja? Czy jest szkodliwa dla środowiska? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznała ponad 40-osobowa delegacja z Kujaw i Pomorza, która gościła w duńskim Nykobing Falster, gdzie działa nowoczesny zakład utylizacji odpadów komunalnych. Wyjazd zorganizowała spółka ProNatura w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”, towarzyszącej Projektowi budowy bydgoskiej elektrociepłowni zasilanej odpadami.

REKLAMA

23-24 kwietnia odbył się czwarty, ostatni przewidziany w projekcie pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego” wyjazd, tym razem do zakładu termicznego przekształcania odpadów REFA w Danii, w miejscowości Nykobing Falster. Zaproszenia do udziału w wyjeździe otrzymali m.in. radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska bydgoskiej Rady Miasta, przedstawiciele KPEC oraz firmy odpowiedzialnej za przyłącze energetyczne do ZTPOK, Energetyk Miejski oraz przedstawiciele Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy. Do udziału w wyjeździe zaproszono również przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, a także przedstawicieli Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawicieli bydgoskich uczelni wyższych wraz ze swoimi najlepszymi studentami.

Była to okazja do zobaczenia i zwiedzenia tego typu obiektu, wysłuchania wykładu, zadania nurtujących pytań, a także przekonania się, jak Duńczycy radzą sobie z kwestią odpadów, segregacji i jakie są ich doświadczenia z termicznym przekształcaniem odpadów, kompostowaniem czy gospodarką komunalną. Uczestnicy wycieczki na własne oczy przekonali się jak nowoczesne i bezpieczne dla środowiska są obecnie budowane tego typu instalacje. 

- W Danii tylko ok. 5 proc. odpadów trafia na składowiska. To najniższy na świecie odsetek odpadów składowanych. Duńczycy to mistrzowie świata pod tym względem. REFA ma czynny udział w tak dobrym rezultacie. Dokonuje się to przede wszystkim dzięki segregacji, recyklingowi, kompostowaniu i termicznemu przekształcaniu na energię cieplną i elektryczną. Wytwarza się również biogaz z materiałów organicznych, przetwarza się szlam z oczyszczalni ścieków i produkuje energię ze słomy i trocin – wyjaśnili uczestnikom wycieczki przedstawiciele zakładu utylizacji odpadów REFA. - W Danii funkcjonuje 29 spalarni, które unieszkodliwiają ok. 3,6 milionów ton odpadów rocznie. Większość wytwarzanych odpadów przetwarza się ponownie. Spalarnie dostarczają 5 proc. energii elektrycznej i 20 proc. energii cieplnej w Danii. Spalarnie odpadów to połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią – dodają Duńczycy.

Od 2013 roku w ramach Projektu odbywają się wyjazdy studyjne dla mieszkańców Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego oraz przedstawicieli wszystkich regionalnych instytucji, które zaangażowane są w budowę bydgoskiej eko-elektrociepłowni i które będą zaangażowane w jej prawidłowe funkcjonowanie już po uruchomieniu, do podobnych instalacji termicznego przekształcania odpadów funkcjonujących w całej Europie w celu zapoznania z tą technologią. W poprzednich wyjazdach, m.in. do Szwecji czy Niemiec udział wzięli przedstawiciele mediów, radni i przedstawiciele samorządów BTOM, liderzy opinii ze środowisk społeczno-politycznych, eksperci reprezentujący środowiska akademickie i branżowe z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki odpadami, przedstawiciele świata nauki, przedstawiciele Rad Osiedli, urzędnicy różnych szczebli administracji.

Wyjazd zorganizowany został w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”, współfinansowanej przez Unię Europejską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY