REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pollena Ewa domem kultury? Miasto rozważa wykupienie starej fabryki

  • Autor: PropertyDesign.pl / Lodz.wyborcza.pl
  • 17 sty 2017 12:30
Pollena Ewa domem kultury? Miasto rozważa wykupienie starej fabryki
fot. pixabay

Władze Łodzi, zainspirowane pomysłem mieszkańców, rozważają odkupienie od aktualnego właściciela budynek dawnej fabryki Polleny Ewy. Mieszkańcy Starego Polesia chcą, by powstał tu dom kultury. Dokonano już wyceny nieruchomości.

REKLAMA

Łódzkie Stare Polesie to w dużej mierze historyczna, gęsta zabudowa, często zabytkowe pałace fabrykanckie i wille. Przez długi czas powstawało tam niewiele nowej zabudowy. W ostatnich latach tendencja trochę to się zmieniło, choć nadal brakuje terenów zielonych i dotyka tę część Łodzi również wyludnianie się.

W lipcu ubiegłego roku oficjalny portal miejski Łodzi poinformował, że plan miejscowy dla tej części miasta będzie stworzony tak, by odwrócić negatywne trendy - alternatywą ma być dużo zieleni na ulicach, wiele różnej wielkości parków kieszonkowych, więcej otwartych i ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, lepsze warunki do inwestowania. Plan ma również chronić historyczną zabudowę i drzewostan. Ruch komunikacyjny na Starym Polesiu ma się skupić w układzie obwodowym, a w środku osiedla mają być ulice o uspokojonym ruchu.

Już wtedy wskazywano, że warto zagospodarować tereny po dawnej fabryce Polleny-Ewy i uczynić to miejsce ośrodkiem społeczno-kulturalnym. Propozycję poparł Wydział Kultury, sprawę za otwartą uważała także Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Jak podała właśnie lokalna Gazeta Wyborcza nieruchomość wyceniono właśnie na niecałe 10 mln zł i Urzędzie Miasta zastanawiają się teraz czy warto podjąć negocjacje z właścicielem i odkupić nieruchomość.

Na potrzebę takiego działania, które stworzy w dzielnicy miejsce przyjazne kulturze, zwracali uwagę sami mieszkańcy w petycji, którą wystosowali. 

- Sprawcie, aby na Starym Polesiu pojawił się pierwszy dom kultury - pisali mieszkańcy. - Od wielu lat brak tu miejsca o jakim marzymy – nowoczesnej, przyjaznej, otwartej dla wszystkich przestrzeni, w której moglibyśmy spotkać się podczas wspólnych aktywności. Brak miejsca w którym każdy z 36 tysięcy mieszkańców naszego osiedla mógłby liczyć na ciekawą, bezpłatną ofertę kulturalną i w której sam mógłby realizować swoje pomysły. Brak nam centrum kulturalno-społecznego z prawdziwego zdarzenia, w którym moglibyśmy wspólnie działać na rzecz naszej lokalnej staropoleskiej społeczności. Ten problem wybrzmiewa szczególnie mocno w kontekście planowanych działań rewitalizacyjnych. One nie mogą się udać jeśli zapomnimy o kulturze i jeśli wspólnymi siłami nie zapewnimy skokowej zmiany w jakości oraz dostępności tej kultury dla wszystkich mieszkańców Starego Polesia. Dlatego prosimy – pomóżcie nam w zrobieniu na naszym osiedlu pozytywnej kulturalnej rewolucji - apelowali.

Oficjalny portal miejski w lipcu informował, że zmiany na Starym Polesiu mają być przeprowadzane w drodze ewolucji i będą trwały wiele lat, jako że ich koszt oszacowano na 250 mln zł.

To lokalni aktywiści wskazywali, że teren dawnej przędzalni wełny, a ostatnio fabryki kosmetyków Polleny-Ewy, położony pomiędzy ulicami Zieloną, Gdańską i 6 Sierpnia, będzie idealnym miejscem na taką instytucję.

- Pomysłów na zaaranżowanie tego terenu nie brakuje. Udowodnili to studenci gospodarki przestrzennej z całej Polski, którzy podczas niedawnych warsztatów „Włócz się Polesie”, zorganizowanych przez koło naukowe CIRKULA przy wsparciu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, stworzyli 10 znakomitych koncepcji, z których możemy jako miasto czerpać pełnymi garściami. Sięgnijmy po te pomysły. Wykupmy teren od obecnego zarządcy. I stwórzmy tam miejsce jakiego jeszcze w Łodzi nie było - podpowiadali.

Jak przypomina Wyborcza pomysłem mieszkańców w czerwcu zajęli się radni z komisji ds. rewitalizacji. Właściciel nieruchomości - wg informacji dziennika jest w stanie sprzedać ją za 15 mln zł, miasto wycenia obiekt na 9,5 mln zł. 

Decyzja o tym, czy nieruchomość zostanie odkupiona zapadnie wkrótce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY