REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Polska stolica lnu przeżywa odrodzenie. Żyrardów odzyskuje blask w nowej formie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2017 12:16
Polska stolica lnu przeżywa odrodzenie. Żyrardów odzyskuje blask w nowej formie
fot. mat. inwestora

Żyrardów przez ponad 150 lat nazywany był „polską stolicą lnu” i był europejską potęgą przemysłu włókienniczego. Powstał na terenie osady przemysłowej. Dziś przeżywa odrodzenie, dzięki popularności i zapotrzebowaniu na architekturę industrialną oraz adaptację obiektów pofabrycznych na cele usługowo-mieszkaniowe.

REKLAMA

Nowoczesne budynki w zabytkowych układach urbanistycznych to pole do popisu dla projektanta i firmy budowlanej. I tak, w Żyrardowie pnie się w górę Nowy Świat 11, inwestycja firmy Zbor-Bud, która ma w dorobku m.in. renowacje starych kamienic. Projekt sporządziła pracownia projektowa Blanko.

Budynek powstaje na obszarze wpisanym do rejestru zabytków pn. „Zespół budynków Zakładów Lniarskich „Centrala”, zespół urbanistyczny”. – Ustawodawca w Polsce przewiduje różne formy i zakresy ochrony zabytków. To całe układy przestrzenne stanowiące wartość jako całość i ich elementy. Nowy Świat 11 to nowoczesna zabudowa z udziałem tradycyjnych materiałów takich jak cegła i stal. Budynek nawiązuje do nowoczesnej architektury industrialnej – mówi Dariusz Piórczyński z firmy Zbor-bud.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2018 roku. Sąsiaduje z dawną Pluszarnią i Pończoszarnią. Forma bryły budynku nawiązuje skalą i gabarytami do historycznej zabudowy miejsca (dawna część pończoszarni). – Budynek jest usytuowany bezpośrednio w granicy ulicy Nowy Świat, nawiązując w ten sposób do kontynuacji pierzei wyznaczonej przez zabudowania dawnej Pończoszarni. Część frontową elewacji ukształtowano w nawiązaniu do dwóch brył zburzonej w 1917 roku południowej części zabudowań pończoszarni – opowiada Piórczyński.

W Żyrardowie widoczna jest moda na architekturę industrialną oraz adaptację obiektów pofabrycznych na cele usługowo-mieszkaniowe. Dzięki nowym inwestycjom zachowana prawie w większości osada fabryczna odzyskuje dawny blask w nowej formie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY