REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Historii - katedra w Świdnicy jest w tragicznym stanie

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2018 10:20
Pomnik Historii - katedra w Świdnicy jest w tragicznym stanie
fot. shutterstock

Z wieży i ścian świdnickiej katedry, która jest na liście Pomników Historii, odpadają cegły, bloki kamienne i fragmenty kamiennej dekoracji. W złym stanie jest też wnętrze świątyni. Katedra wymaga pilnej renowacji, ale na razie brakuje na nią środków.

REKLAMA

W związku z tą sytuacją władze Świdnicy zaapelowały w ostatnich dniach do rządu, prezydenta RP i posłów z regionu o pomoc w znalezieniu środków na ratowanie świątyni. Poinformowały, że niemal natychmiast na ten apel odpowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i poseł. Dworczyk wystosował dwa pisma - do ministra kultury Piotra Glińskiego oraz do wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka - z prośbą o włączenie się w akcję ratowania katedry i wskazanie wszelkich możliwych źródeł dofinansowania remontu. Do 20 lutego mają oni przekazać informację na temat podjętych działań, ustaleń i decyzji.

Gotycka katedra w Świdnicy (główny kościół diecezji świdnickiej) jest w opłakanym stanie. Sypią się jej ściany - odpadają z nich cegły, bloki kamienne i fragmenty dekoracji. W katastrofalnym stanie jest też wieża świątyni, z której niedawno odpadł fragment sterczyny.

"Ta destrukcja będzie postępować" - powiedziała PAP Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. ochrony i konserwacji zabytków. "W złym stanie jest też wnętrze świątyni, a także kryjące się w nim wybitne dzieła sztuki, m.in. przepiękna barokowa snycerka i ołtarz główny, które są coraz bardziej zniszczone przez korniki, spuszczele (PAP - gatunek chrząszcza, żywiący się drewnem) i grzyby".

W zeszłym roku katedra w Świdnicy została wpisana przez prezydenta RP na listę Pomników Historii - wraz z Kościołem Pokoju w tym mieście. Wpis na tę listę to dla obiektów zabytkowych większa szansa na dofinansowanie kosztownych remontów. Mimo tego katedra w Świdnicy nie uzyskała unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, gdyż otrzymała zbyt małą liczbę punktów. Władze Świdnicy stoją jednak na stanowisku, że katedra powinna dostać zewnętrzne wsparcie finansowe ze względu na ogromną wartość historyczną tego zabytku i stan, w którym obecnie się znajduje.

Według szacunków parafii katedralnej koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wynosi około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć ją przed dalszą degradacją.

W ostatnich dwóch latach katedra otrzymała ze strony miasta dofinansowanie w wysokości prawie 426 tysięcy złotych (gdy pod koniec ubiegłego roku proboszcz katedry poinformował o katastrofalnym stanie niektórych elementów wieży, miasto natychmiast przeznaczyło 29 tys. zł na niezbędne prace związane z zabezpieczeniem jej kamiennych elementów). W tym samym czasie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 550 tysięcy złotych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY