REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pomnik patronów Suwałk na obchody 300-lecia miasta. Monument stanie w samym centrum

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2018 09:18
Pomnik patronów Suwałk na obchody 300-lecia miasta. Monument stanie w samym centrum
fot. shutterstock

Rzeźby dwóch patronów Suwałk - świętych Romualda i Rocha, staną w maju w centrum z okazji 300. rocznicy powstania miasta – zdecydowali radni Suwałk (Podlaskie). Dzieła powstały w ubiegłym roku podczas międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego.

REKLAMA

2,5-metrowe rzeźby przedstawiające świętych, umieszczone na dwumetrowym kamiennym cokole, staną na rondzie w centrum Suwałk przy Placu Świętego Krzyża.

"To miejsce w centrum miasta, na wzniesieniu. Patroni symbolicznie będą spoglądali na swoje dzieło, czyli miasto, które założyli" - powiedział na posiedzeniu rady miejskiej prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Rzeźby powstały we wrześniu ub.r. podczas międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego w Suwałkach. Wykonawcami rzeźb i kamiennej podstawy są trzej białoruscy rzeźbiarze: Igor Zasimowicz, Vladimir Pipin i Vladimir Pampalejew, a pomysłodawcą pomnika - Andrzej Strumiłło - artysta mieszkający od 30 lat na Suwalszczyźnie. Rok 2017 był rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

"Pomysł był bardzo prosty, zaczerpnięty z herbu Suwałk - dwoje mnichów kamedulskich stojących na kamiennym wzgórzu, a u dołu symbolicznie zaznaczona rzeka" - mówił PAP we wrześniu o swoim projekcie Andrzej Strumiłło.

Św. Romuald to założyciel zakonu kamedułów, którzy w 1690 roku założyli Suwałki. Św. Romuald razem ze św. Rochem widnieją w herbie Suwałk. U stóp św. Rocha leży czarny pies. Według legendy, dzięki psu Roch miał w cudowny sposób wyzdrowieć z dżumy.

Jak informuje magistrat w Suwałkach, rzeźby zostaną odsłonięte podczas obchodów 350-lecia pokamedulskiego Klasztoru Wigierskiego.

Prawa miejskie Suwałkom nadał Król August II Mocny 2 maja 1720 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY