REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej, stanął w Bielsku-Białej

  • Autor: PAP
  • 06 mar 2018 12:19
fot. shutterstock

Pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, a także honorujący Ukraińców, którzy narażając życie ratowali Polaków, stanął na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej – podał bielski magistrat.

REKLAMA

"Pomnik już stanął. Jego odsłonięcie nastąpi jednak prawdopodobnie w lipcu. Wówczas przypada 75. rocznica m.in. +Krwawej Niedzieli+ na Wołyniu" - powiedział rzecznik urzędu miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń.

Autorem projektu jest Jacek Grabowski, bielszczanin urodzony w 1943 r. w Stryju na Kresach. Pomnik został wykonany z łupanego granitu. Ma kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona została figura Chrystusa, która wygląda jakby zniszczył ją pożar.

Inskrypcja na monumencie głosi: "W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia".

Znalazły się też słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. we Lwowie: "Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość".

Uchwałę o budowie monumentu jednogłośnie przyjęli bielscy radni podczas sesji w grudniu ub.r.

Ludobójstwo na Wołyniu i w południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęło się 11 lipca 1943 r. Tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zgładzili w bestialski sposób 30 do 60 tys. Polaków. Ogółem w latach 1939-47 na kresach zamordowano ponad 130 tys. obywateli Polski. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY