REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ponad 18 mln zł z UE na odnowę Bazyliki Mariackiej

  • Autor: PAP
  • 15 maj 2017 09:45
 Ponad 18 mln zł z UE na odnowę Bazyliki Mariackiej
fot. pixabay.com

Ponad 18 mln zł z UE zostanie przeznaczone na odnowę najsłynniejszej gdańskiej świątyni - Bazyliki Mariackiej. Dzięki dofinansowaniu odnowione zostaną: elewacja, dachy kościoła, posadzka i ołtarz główny. Na prace ma być wydane 21,3 mln zł.

REKLAMA

To największe - po przeprowadzonym już remoncie wieży - prace, jakie przejdzie zabytek od czasu odbudowy z wojennych zniszczeń. Prace już się rozpoczęły, mają potrwać kilka lat. W tym czasie obiekt będzie udostępniony zwiedzającym.

W niedzielę po południu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin uroczyście przekazał proboszczowi Bazyliki, ks. prałatowi Ireneuszowi Bradtke decyzję o przyznaniu dofinansowania na rewitalizację świątyni. 2,5 mln zł na odnowę świątyni przekazano też z budżetu Gdańska, a ok. 1 mln zł przekazały Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej i wspólnota parafialna.

"My dziś stajemy tak naprawdę niemalże w dniu startu do najpoważniejszej renowacji tego największego zabytku Gdańska" - zaznaczył podczas uroczystości proboszcz świątyni ks. prałat Ireneusz Bradtke. Przyznał, że w najgorszym stanie są: konstrukcja i pokrycie dachu oraz sypiąca się elewacja.

Koordynator projektu, Lucyna Maternicka wyjaśniła, że dzięki dofinansowaniu uda się przede wszystkim wyremontować dach, przeprowadzić prace konserwatorskie elewacji, posadzki, części okien, ołtarza głównego oraz adaptować podziemną kotłownię znajdującą się obok świątyni na multimedialną salę wystawienniczą.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin podkreślił, że "dzięki staraniom księdza proboszcza wypełniony został znakomicie wniosek o dofinansowanie z funduszy UE na rewitalizację i renowację istotnych części Bazyliki Mariackiej". "Ten kościół jest koroną miasta Gdańska" - podkreślił.

Pełnomocnik proboszcza ds. ochrony zabytków Bazyliki Mariackiej, Anna Kriegseisen zaznaczyła, że planowane prace są w historii Bazyliki Mariackiej trzecim tak dużym przedsięwzięciem. Powiedziała, że będą to pierwsze po odbudowie ze zniszczeń powojennych na tak dużą skalę badania i prace w Bazylice. Po raz pierwszy mają być przeprowadzone prace konserwatorskie posadzki.

Proboszcz zapowiedział, że rewolucyjne zmiany w Bazylice spowoduje zlikwidowanie podniesienia o wysokości ok. 1,8 m, na którym obecnie znajduje się główny ołtarz świątyni. "Ołtarz, na którym sprawowana jest msza święta będzie posadowiony na trochę niższym poziomie, na podwyższeniu, które nie będzie naruszało struktury posadzki Bazyliki" - wyjaśnił. Powiedział, że ołtarz główny, który w tym roku obchodził 500-lecie wprowadzenia do Bazyliki, zostanie przywrócony do pierwotnego kształtu. "Ołtarz zostanie obniżony i uruchomiony, co oznacza, że wszystkie skrzydła będzie można otwierać i zamykać" - dodał.

Ks. Bradtke podkreślił, że gruntownej konserwacji poddana zostanie posadzka świątyni, na którą składa się około 500 płyt nagrobnych. "Te płyty w dużej mierze są zniszczone, nie tylko przez czas, ale też podczas wojny, kiedy na posadzkę spadło całe sklepienie Bazyliki" - wyjaśnił.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY