REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ponad 22 mln zł kosztowała rewitalizacja Twierdzy Przemyśl

  • Autor: PAP
  • 21 sty 2016 09:46
fot. Fotolia

Ponad 22 mln zł kosztował projekt rewitalizacji obiektów wchodzących w skład Twierdzy Przemyśl na Podkarpaciu. Gminy, na których terenie położony jest ten zabytek chcą kontynuować jego renowacje, ale nie wiadomo czy znajdą sie na to pieniądze.

REKLAMA

Jak poinformowała kierownik biura Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Beata Kot, w pierwszym etapie rewitalizacji udało się zrealizować siedem tzw. zadań projektowych na 24 obiektach.

"W sumie budżet całego projektu wyniósł ponad 22 mln zł. To był pierwszy etap rewitalizacji twierdzy, chodziło w nim przede wszystkim o udostępnienie obiektów turystom" - dodała.

W ramach pierwszego etapu m.in. odbudowano drogi forteczne, wybudowano trasy rowerowe oraz piesze, wykonano także tablice informacyjne.

Według wyliczeń ZGFTP koszt rewitalizacji całej twierdzy to ok. 100 mln zł. Dlatego związek chce kontynuować jej rewitalizacje i zdobyć pieniądze na drugi etap.

Kot podkreśliła, że wójtowie opisali już, jakie obiekty chcieliby odnowić w tym etapie. Według szacunków te prace kosztowałyby ok. 15 mln zł.

"Niestety nie mamy pewności, że będziemy mogli uzyskać dofinansowanie na drugi etap rewitalizacji z programów unijnych, tak jak to było w pierwszym etapie. Rozmawialiśmy już z marszałkiem województwa podkarpackiego w tej sprawie, który jest nam przychylny, ale żadnych gwarancji jeszcze nie mamy"- zaznaczyła Kot.

Wśród planów, które chce związek zrealizować w drugim etapie rewitalizacji jest m.in. odnowienie stropów i schodów w forcie XV "Borek". Natomiast władze Przemyśla zamierzają odbudować Bramę Dobromilską, czyli drogę prowadzącą do Dobromila na Ukrainie. Brama stanowi wewnętrzne otoczenie twierdzy.

Twierdza Przemyśl na początku XX wieku, była jedną z największych twierdz nowożytnych Europy. Porównywana była do twierdzy Verdun. Podczas I wojny światowej walczyli tu między innymi Austriacy, Węgrzy, Rosjanie, Niemcy, Czesi, Polacy, Włosi. Jej budowę rozpoczęto w latach 50-tych XIX w. Forty zniszczone zostały w dniu kapitulacji twierdzy w marcu 1915.

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl skupia 9 gmin, na terenie których znajdują się forty. Wśród nich są m.in. miasto Przemyśl, gminy Orły, Żurawca, Orły, Krzywcza i Medyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY