REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ponad 39 mln zł na adaptację Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

  • Autor: PAP
  • 04 wrz 2017 16:30
fot. pixabay.com

Ponad 39 mln zł z funduszy europejskich resort kultury przeznaczył na adaptację Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. W poniedziałek wicepremier Piotr Gliński przekazał umowę archidiecezji wrocławskiej. Prace remontowe, konserwatorskie i instalacyjne potrwają 33 miesiące.

REKLAMA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazując umowę na dofinansowanie podkreślił, że projekt przebudowy i remontu realizuje podstawowe obowiązki, które leżą w gestii resortu.

"Polegają one na poszerzaniu dostępu do dóbr kultury. I bardzo się cieszymy, że ten projekt był tak profesjonalnie przygotowany, że nie było problemu z przyznaniem tej dotacji" - dodał Gliński.

Projekt zakłada przebudowę, remont, konserwację, prace instalatorskie w trzech zabytkowych budynkach muzeum oraz w jednym w bibliotece katedralnej. Inwestycja ma kosztować w sumie 56 mln zł, a ponad 39 mln pochodzi z funduszy unijnych. Prace potrwają 33 miesiące.

Pieniądze w ramach konkursu Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na latach 2014-2020 ministerstwo przyznało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny powiedział, że to historyczny dzień dla Wrocławia, ale również i dla całego Kościoła.

"Jesteśmy wdzięczni, bo dzięki temu wsparciu będziemy mogli się podzielić zasobami zgromadzonymi w naszym muzeum. Do Wrocławia przyjadą na pewno licznie turyści, którzy zechcą np. obejrzeć Księgę Henrykowską" - powiedział hierarcha.

W zasobach muzeum jest m.in. obraz Łukasza Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami"; Księga Henrykowska, zawierająca pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, która jest wpisana na listę UNESCO; pochodzący z 1300 r. najstarszy w Polsce dzwon; ważąca prawie 2 tony gotycka szafa dębowa; kilkadziesiąt tysięcy starych druków i ponad tysiąc inkunabułów.

W sumie w muzeum znajduje się ponad 5 tys. obiektów, ale rocznie - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa - mogła je obejrzeć niewielka grupa zwiedzających - ok. 3,9 tys. osób. Po przebudowie dzieła zostaną wyeksponowane, a muzeum gotowe będzie na przyjęcie ok. 50 tys. zwiedzających.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY