REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ponad 500 wydarzeń na tegorocznej Industriadzie

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2017 14:40
fot. shutterstock

Przedpremierowe zwiedzanie sztolni Królowa Luiza, powrót (po dwuletniej przerwie) wydarzeń do Elektrociepłowni Szombierki czy teatralna Podniebna podróż w Nowych Gliwicach - to niektóre z 537 punktów tegorocznej Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

REKLAMA

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona możliwościami nietypowego poznawania obiektów szlaku (i miejsc z nim zaprzyjaźnionych), koncertami, spektaklami, wystawami, warsztatami czy prezentacjami.

W tym roku 537 wydarzeń Industriady będzie odbywało się w 47 obiektach w 28 miastach regionu. Ich motywem przewodnim będzie "rytm maszyn". Ma to być punkt wspólny dla prezentowanych tego dnia opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie wskutek industrializacji - napędzanej przez upowszechnianie się różnych maszyn.

Konferencja zapowiadająca tegoroczne atrakcje święta odbyła się w czwartek w Tychach. Aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, podobnie jak w poprzednich latach wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na kulturę. Wyselekcjonowano też "hity Industriady".

Z myślą o dzieciach przygotowano m.in. warsztaty hutnicze - na bazie m.in. surówki z marchewki - w Hucie Królewskiej w Chorzowie, industrialny plac zabaw Maszynoland w d. kopalni Saturn w Czeladzi, rodzinne warsztaty w d. fabryce obrabiarek w Dąbrowie Górniczej, strażacki dmuchany tor przeszkód w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i wypieki bułeczek w Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być m.in. udostępnienie bazy Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, obejrzenie procesu produkcji w Browarze Zamkowym w Cieszynie, pokazy techniczne w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, warsztaty ceramiczne w katowickim Nikiszowcu czy "Symfonia dostojnych machin" w trakcie pokazu kucia na zabytkowych młotach w Muzeum Ustrońskim.

Wydarzenia kulturalne odbędą się m.in. podczas "Rozruchu maszyn", czyli cyklu wydarzeń w dzień poprzedzający właściwą Industriadę - będzie to m.in. koncert multimedialny "Industrument. Historia rytmu" przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Podczas Industriady odbędzie się m.in. koncert Zamilskiej w kopalni Murcki-Staszic przy katowickim Giszowcu. Święto Szlaku zakończy "Podniebna podróż" belgijskiego teatru Tol w Nowych Gliwicach.

Spośród 537 planowanych wydarzeń 512 będzie dostępnych bezpłatnie, 44 wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też - po raz pierwszy - rodzaj konfiguratora indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY