REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Poprzemysłowe zabytki w Tarnowskich Górach mają szansę trafić na listę UNESCO

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2017 16:03
Poprzemysłowe zabytki w Tarnowskich Górach mają szansę trafić na listę UNESCO
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, fot. Facebook/Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Poprzemysłowe zabytki w Tarnowskich Górach m.in. podziemne chodniki, sztolnie i szyby, w lipcu mają szansę trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tym, co szczególnie wyróżnia tę tegoroczną polską kandydaturę jest wyjątkowy system gospodarowania wodami podziemnymi.

REKLAMA

Wodę z tarnogórskich wyrobisk wykorzystywano nie tylko w celach przemysłowych, ale też spożywczych, co jest unikatem w skali świata. Co więcej, zachowany zakład wodociągowy, który powstał na wyrobiskach górniczych pokazuje, jak bardzo rozwinięty był niegdyś przemysł w tej części Europy.

Tarnogórskie podziemia są pozostałością po dawnych kopalniach - nie były to jednak kopalnie węgla, z czym głównie kojarzony jest Górny Śląsk, a rud srebra, ołowiu i cynku. Wyjątkowym skarbem i jednocześnie największą atrakcją są zachowane w bardzo dobrym stanie, niemal w pełni autentyczne wyrobiska kopalniane z systemem sztolni odwadniających.

Według legendy, początki tamtejszego górnictwa srebra sięgają końca XV wieku, a dynamiczny rozwój przemysłu wydobywczego to początek XVI wieku. Z kolei już w wieku XVIII sprowadzono tam pierwszą maszynę parową do odwadniania wyrobisk. "W zasadzie to w Tarnowskich Górach zaczęła się industrializacja Górnego Śląska - nie w Katowicach, których jeszcze (jako miasta) nie było, nie w Zabrzu, nie w Chorzowie. Industrialne serce regionu zaczęło bić tu" - mówił Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Ogromny podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór i chodników, pozostał po dawnym górnictwie do dziś.

Częścią tego kompleksu są dwa zabytkowe obiekty górnicze Tarnowskich Gór - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni turyści przepływają - pod ziemią - łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób.

Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment działającej do początku XX w. kopalni kruszców "Fryderyk". Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r.

Przygotowany dla zwiedzających prawie 2-kilometrowy szlak przebiega 40 m pod ziemią. W czasie wędrówki turyści idą górniczymi chodnikami i korytarzami - czasem bardzo wąskimi lub tak niskimi, że trzeba zgiąć się w pół. Niektóre z nich zachowały się w nienaruszonym stanie. Turyści przechodzą też przez komory, w których m.in. pokazany został tzw. przodek górniczy, czyli miejsce pracy górników i gwarków, zabezpieczenia wyrobisk czy narzędzia górnicze np. pyrliki. Wybierający się w tę podróż powinni pamiętać, by ciepło się ubrać; temperatura na podziemnym szlaku wynosi 10 stopni Celsjusza.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY