REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Postaw na design... drzwi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 wrz 2015 11:18
Postaw na design... drzwi
fot. PIU Design
Postaw na design... drzwi
Postaw na design... drzwi
Postaw na design... drzwi
Postaw na design... drzwi
Postaw na design... drzwi

Drzwi jako produkt przechodzą ogromną rewolucję. Niebawem ich design będzie równie ważny, co wzornictwo mebli, oświetlenia i dekoracji. O najnowszych trendach w dziedzinie drzwi i ich roli we wnętrzu opowiada Dorota Warych, główny projektant marki PIU Design.

REKLAMA

Drzwi - element bardzo często niedoceniany, a mający kolosalne znaczenie dla ładu przestrzennego wnętrza i jego atrakcyjność. Uszyte na miarę danego wnętrza drzwi to wypadkowa bardzo wielu czynników, które decydują o finalnym efekcie.

- Projektant drzwi stoi w obliczu wyboru ich wysokości, proporcji, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, sposobu i głębokości umieszczenia w ścianie, wykończenia felców czy klamki. Te drobne czynniki składowe znacząco wpływają na to, czy w pomieszczeniu panuje harmonia i rytm. Nawet minimalna zmiana wysokości drzwi i ich wykończenia wpłynie na  perspektywę postrzegania wnętrza. Warto w związku z tym myśleć o architekturze wnętrza jak o sztuce. Architekt tworzy obraz przestrzenny, wycina w ścianie otwory, dobierając ich proporcje do proporcji okien, wypełnia materiałem o różnych kolorach, kształtach i strukturze. Projektuje kompozycję, w której drzwi odgrywają pierwszoplanową rolę – podkreśla Dorota Warych, główny projektant PIU Design. Mając tego świadomość warto przyjrzeć się kluczowym trendom i kierunkom w dziedzinie drzwi.

Technologiczna zmiana

Do niedawna podstawowym materiałem, z którego produkowano drzwi oraz ościeżnice, było drewno. Teraz coraz większą popularnością i uznaniem specjalistów cieszą się drzwi oparte na konstrukcji aluminiowej.

- Aluminiowa ościeżnica, zlicowana ze ścianą, dziś staje się standardem. Drzwi pozbawione opasek i widocznych ościeżnic wydają się lżejsze, ukryte w ścianie, nowoczesne. Elementem wyróżniającym tego typu technologię jest również ukrycie wszystkich elementów uzupełniających, a zwłaszcza zawiasów. Zwiększona, w stosunku do tradycyjnych drzwi grubość (do 50mm) stabilizuje skrzydło oraz zwiększa akustykę drzwi - podkreśla Warych.

Ich Wysokość Drzwi

Przeszklone ściany jeszcze nie tak dawno kojarzyły się wyłącznie z ogromnymi witrynami sklepów lub nadmorskimi willami z zagranicznych magazynów wnętrzarskich. Obecnie moda na duże okna stała się powszechna i coraz trudniej znaleźć nowoczesny projekt, w którym nie przewidziano wielkoformatowych okien przesuwnych albo całkowicie przeszklonych ścian.

- W ślad za tym trendem powracamy w architekturze wnętrz do tradycji modernizmu. Również drzwi stają się coraz wyższe, sięgając sufitu lub co najmniej linii okien - dodaje projektantka.

Wysokie drzwi pozwalają wprowadzić do wnętrza więcej naturalnego światła, powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że zacierają się granice między różnymi strefami wnętrza.

Postaw na design

Drzwi to nie tylko funkcja, ale również bardzo szeroki wachlarz możliwości wzorniczych. Dzięki zastosowania zróżnicowanych okładzin, drzwi mogą być specjalnie wyeksponowane lub wręcz przeciwnie, ukryte w materiale, którym wykończyliśmy ścianę.

W designie drzwi niezwykle istotna jest dbałość o detal i właśnie po niej poznamy klasę produktu. Duże znaczenie ma, aby drzwi projektowane były, jak to mawiają Włosi „su misura”, a więc na miarę indywidualnych potrzeb inwestora.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY