REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 kwi 2015 09:16
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV
Biurowiec Bałtyk Tower, fot. Garvest Real Estate
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV
Postępują prace przy budowie biurowca Bałtyk od MVRDV

Trwają intensywne prace przy biurowcu Bałtyk w Poznaniu. Budowa, która rozpoczęła się w listopadzie 2014 r. teraz wkroczyła w ważny, choć trudny etap. Głównym architektem Bałtyku jest pracownia MVRDV.

REKLAMA

Codziennie na placu budowy pracuje teraz około pięćdziesięciu osób, głównie operatorów ciężkiego sprzętu. Prace budowlane trwają codziennie od 6:00 do 22:00. Kiedy jesienią 2016 roku zaczną się prace wykończeniowe pracowników ekip różnych branż będzie zapewne kilkakrotnie więcej.

Budowa, która rozpoczęła się w listopadzie teraz wkroczyła w ważny, choć trudny etap. Pod koniec zeszłego roku wykonano fundamenty palowe, wiercone z poziomu gruntu. Potem należało wykonać ściany szczelinowe, które zabezpieczają wykop i będą stanowić element fundamentu. Następnie należało je rozeprzeć, żeby nie złożyły się pod naporem gruntu, wybrać ziemię do poziomu minus 8,40 metra i założyć strop rozporowy.

– Dalsze głębienie wykonamy właściwe metodą górniczą, czyli koparkami będziemy się wkopywać na głębokość czternastu metrów – komentuje Tomasz Cyprysiak, kierownik projektu z ramienia głównego wykonawcy.

Niedługo na teren budowy wjadą ciężarówki z 250 m³ betonu. Za chwilę pojawi się też na placu pierwszy dźwig. Do „poziomu zero” budowa powinna dotrzeć jeszcze na początku tej jesieni. Od momentu, kiedy koparki osiągną zakładany cel wgłębienia rozpocznie się budowa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – Bałtyk zacznie się wznosić i „wychodzić z ziemi”. Osiągnięcie stanu surowego budynku planowane jest na końcówkę pierwszego kwartału 2016 roku.

Podczas tworzenia wykopów i fundamentów palowych wciąż odnajdywane są pozostałości po fundamentach dawnego Kina Bałtyk. PORR – generalny wykonawca budynku jest jednak w stałym kontakcie z archeologiem na wypadek odnalezienia czegoś wyjątkowo cennego. Do tej pory, oprócz starych i zniszczonych fundamentów, odnaleziono trzy nieczynne gazociągi, które każdorazowo należy zgłaszać odpowiednim służbom. Kilka razy natrafiono także na sieci teletechniczne – niektóre zostały przecięte i uszkodzone ponieważ nie były zinwentaryzowane

Do tej pory budowa przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem.

Do zbudowania budynku potrzebne będzie ok. 2500 ton stali zbrojeniowej i 23 tys. m3 betonu do „wlania” w cały budynek i stworzenia jego konstrukcji, nie licząc betonu, który potrzebny będzie do stworzenia jego fasady. Potrzebne też będzie ok. 100 tirów z dostawą szkła, z którego powstanie elewacja.

W przestrzeni restauracji Concordia Taste można obejrzeć makietę budynku. Autorami są Kuba Morkowski i Adam Perka, którzy do tej pory pracowali z najlepszymi pracowniami architektonicznymi na świecie i tworzyli makiety takich projektów jak Dom Edgara Kereta, czy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Makieta Roosevelta 22 jest sporych rozmiarów (87x127x56 cm) i znajduje się w szklanej gablocie. Wizualizuje nie tylko sam Bałtyk, ale jego najbliższe otoczenie: Podwórko i Concordię, tworzące koncept Roosevelta 22. Model ukazuje wzajemną korelację estetyczną wszystkich trzech podmiotów. Jej monochromatyczna, czarno-biała kolorystyka pozwala skupić się na kształtach i bryłach budynków dokładnie obrazując skalę przedsięwzięcia i budowy Bałtyku oraz przestrzenny potencjał całego konceptu Roosevelta 22. Podświetlana, zbudowana z drewna, plexi i szkła wiernie pokazuje jak zmieni się centrum Poznania już za niespełna 2 lata.

Generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska a Project Managerem - firma Grontmij Polska. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku. Głównym architektem Bałtyku wraz z przyległym do niego i Concordii Design Podwórkiem jest pracownia MVRDV we współpracy z co-architektami z NOA Natkaniec Olechnicki Architekci. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active,

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY