REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Postindustrialne wnętrze, nowoczesna efektywność

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 gru 2016 09:54
Postindustrialne wnętrze, nowoczesna efektywność
fot. Trilux
Postindustrialne wnętrze, nowoczesna efektywność
Postindustrialne wnętrze, nowoczesna efektywność
Postindustrialne wnętrze, nowoczesna efektywność

Watershed było pierwszym w Wielkiej Brytanii centrum edukacji filmowej i medialnej. Ulokowany w historycznych magazynach bristolskiego doku obiekt biurowo-konferencyjno-rozrywkowy przechodził na przestrzeni lat kolejne modernizacje, mające na celu dopasowanie go w pełni do potrzeb działających w nim organizacji.

REKLAMA

Zamierzeniem ostatniej realizacji była poprawa efektywności energetycznej budynku. Podstawowym celem istnienia centrum Watershed jest angażowanie lokalnej społeczności w kulturę, stymulowanie aktywności twórczej i wspomaganie rozwoju talentów. Szczególny nacisk kładziony jest na kompetencje z zakresu filmu, mediów i technologii cyfrowych.

W obrębie obiektu funkcjonują 3 kina, obszerna kafejka, elastyczne powierzchnie konferencyjno-wystawiennicze oraz przestrzenie badawcze i biurowe, w których kooperuje ze sobą ponad 100 artystów, inżynierów i pracowników administracyjnych. W swoim raporcie z 2010 roku szkocki think tank International Futures Forum opisuje Watershed jako „twórczy ekosystem, operujący jednocześnie w wielu zróżnicowanych, przenikających się systemach ekonomicznych i przyczyniający się do przesuwania granic kreatywności”.

– Dążymy do kreowania nowych przestrzeni współpracy zderzających ze sobą wiedzę ekspercką, wyobraźnię i narzucane przez środowisko ramy, promując tym samym nowe pomysły i zapewniając przyjemne doświadczenia – piszą o swym centrum przedstawiciele Watershed. Kolejnym elementem w procesie realizacji tak opisanej strategii była modernizacja obiektu z uwzględnieniem czynników kluczowych dla zrównoważonego rozwoju.

Punktem wyjścia dla projektu była analiza potencjału zwiększenia środowiskowej i funkcjonalnej wydajności obiektu, zrealizowana przez niezależnych konsultantów ds. technologii i efektywności energetycznej z firmy Arup we współpracy z biurem architektonicznym Childs + Sulzmann oraz przedstawicielami Watershed. Ocenę przeprowadzono zgodnie z rekomendowanymi przez The Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE) wytycznymi TM22.

Organizacja, której nazwę na język polski można przetłumaczyć jako Zrzeszenie Zawodowe Inżynierów Usług Budowlanych, stawia sobie za cel edukację i certyfikację jej członków w zakresie specjalistycznych kompetencji niezbędnych na rynku budowlanym przyszłości. Jednym z kluczowych obszarów jej działalności jest promocja rozwiązań inżynieryjnych stanowiących odpowiedź na zachodzące zmiany klimatyczne i mających przeciwdziałać ich intensyfikacji.

TM22 to natomiast oprogramowanie wspierające w swym założeniu realizację usankcjonowanych w najnowszych brytyjskich i europejskich aktach prawnych wytycznych co do pomiaru efektywności energetycznej budynków. Procedura pozwala trafnie ocenić możliwości usprawnień w zakresie wydajności funkcjonowania obiektów i jest źródłem dobrych praktyk dla zarządzających eksploatacją powierzchni użytkowych. W oparciu o zawarte w niej wskazówki w Watershed zidentyfikowano dwa największe potencjalne źródła oszczędności – oświetlenie oraz urządzenia wykorzystywane w świadczeniu usług cateringowych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY