REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powołano Muzeum Getta Warszawskiego. Znamy szczegóły

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2018 14:38
fot. shutterstock

Chcę, żeby Muzeum Getta Warszawskiego było miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie i historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, w trakcie której poinformowano o powołaniu placówki.

REKLAMA

Muzeum mieścić się będzie w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, pomiędzy ulicami Śliską i Sienną w Warszawie. Budynek, który pamięta czasy przedwojenne i czasy getta, przejdzie renowację i adaptację na potrzeby nowego muzeum.

O powołaniu placówki poinformowano podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, która odbyła się w środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"To jest placówka (...) dzięki której będziemy mogli uczcić wielki, dramatyczny czyn powstańców getta warszawskiego - powstańców żydowskich, którzy w beznadziejnej sytuacji, w beznadziejnych okolicznościach walczyli tak naprawdę o godność, walczyli o to, żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany; bo nie był słyszany" - powiedział premier Morawiecki.

Szef rządu przypomniał raport Szmula Zygielbojma, powstały na zlecenie rządu polskiego, "na temat tego, co działo się podczas II wojny światowej w okupowanej Warszawie". "I odpowiedzialność za to - jak napisał Zygielbojm - spada na Niemców, na naród niemiecki, ale również na tych, którzy nie pomogli, na aliantów - jak wyraził się wtedy bardzo bezpośrednio w tym raporcie" - podkreślił Morawiecki. Premier zaznaczył, że chce, aby "to muzeum było też takim miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie, o polsko-żydowskiej historii". Szef rządu przypomniał również, że "czas drugiej apokalipsy" zaczął się od zniszczenia państwa polskiego, i to od zniszczenia państwa polskiego "zaczęła się hekatomba narodu żydowskiego, narodu Żydów polskich, zniknęła wielka kultura, zniknął wspaniały język jidysz".

Z kolei wicepremier Gliński poinformował, że na dyrektora nowo powołanej placówki wybrany został historyk Albert Stankowski, były pracownik Muzeum POLIN.

Jak zaznaczył minister kultury, "w Polsce istnieje bardzo wiele instytucji muzealnych, które poświęcone są czy to dziedzictwu kultury żydowskiej, czy to relacjom polsko-żydowskim". Wśród nich wymienił m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowski Instytut Historyczny. "To są instytucje o nieco innym charakterze niż to, które zamierzamy wspólnie budować, czyli Muzeum Getta Warszawskiego" - zwrócił uwagę.

Szef MKiDN podkreślił, że Muzeum Getta Warszawskiego ma być "nowoczesną placówką muzealną, która będzie edukowała o tym, czym było getto warszawskie, czym były inne getta, czym był Holokaust, Shoah". "Mam nadzieję, że to będzie także symbol braterstwa i solidarności polsko-żydowskiej. Takie wątki też będą przedstawiane, ale przede wszystkim tam będzie przedstawiona prawda historyczna" - powiedział Gliński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY