REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstał projekt miejskich standardów dotyczących pieszych

  • Autor: PAP
  • 15 lut 2016 09:53
fot. Fotolia

Priorytetowe traktowanie ruchu pieszych jako najbardziej naturalnego, najzdrowszego i najtańszego sposobu poruszania się po mieście zakłada opracowany projekt Lubelskie Standardy Piesze.

REKLAMA

Propozycje Lubelskich Standardów Pieszych powstały podczas realizacji projektu "Miasto dla ludzi", w którym brali udział mieszkańcy i urzędnicy miejscy.

"Mieszkańcy byli najważniejszymi uczestnikami naszego projektu. Po blisko dwóch latach pracy mamy nie tylko konkret w postaci projektu standardów pieszych, ale też aktywnie działające środowisko osób pieszych i społeczne poparcie" - powiedziała koordynatorka projektu "Miasto dla ludzi" Marta Kurowska.

Wypracowany - na podstawie warsztatów i spotkań z mieszkańcami - projekt ma być podstawą dla ostatecznego dokumentu Lubelskie Standardy Piesze, który po konsultacjach zostanie wdrożony jako obowiązujący w procedurach planistycznych, inwestycyjnych i strategicznych miasta.

Ruch pieszy - według projektu - ma być priorytetem przy planowaniu przestrzeni oraz projektowaniu i budowy różnych obiektów. Transport pieszy w dokumencie traktowany jest jako podstawowy sposób poruszania się po mieście, a jego istnienie i jakość ma wpływ na efektywność innych typów transportu.

Autorzy projektu postulują m.in., aby w centrum miasta ruch pieszych był uprzywilejowany, a każda ulica - istniejąca lub projektowana - miała też drogę dla pieszych, "aby nie było dróg tylko dla samochodów".

Zdaniem twórców projektu należy dążyć do zwiększenia stref o małym natężeniu ruchu, z ograniczeniem prędkości dla samochodów do 30 km/h - m.in. na osiedlach i w centrum. Na ulicach o małym natężeniu ruchu (i ograniczeniu do 30 km/h) należy zrezygnować z wyznaczania przejść dla pieszych na rzecz swobodnego poruszania się ich po całej przestrzeni, które mogą być współdzielone, czyli bez wyróżników chodnika i jezdni.

W projekcie postuluje się też, by przeanalizować możliwość zamknięcia (także czasowego) niektórych ulic dla ruchu pojazdów z dopuszczeniem tylko np. komunikacji miejskiej i dostawców towarów.

Sygnalizacja świetlna to - według autorów projektu - rozwiązanie kosztowne i zmniejszające płynność ruchu pieszych, dlatego powinno być stosowane jako ostateczne, gdy wyczerpią się możliwości innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo ruchu. Do minimum należy ograniczyć też przyciski do ręcznego wzbudzania światła zielonego i nie stosować wieloetapowych przejść dla pieszych.

W dokumencie są też zapisy o odpowiednio szerokich trasach dla pieszych, dbałości o ich otoczenie, estetykę, ale także lokalizacji siedzisk, ławek i oparć umożliwiających zatrzymanie się i odpoczynek bez kolizji z innymi osobami idącymi.

Autorzy postulują, by przyjęto zasadę planowania krótkich dróg, przy których będą mogły mieścić się m.in. punkty usługowe, handlowe, gastronomiczne, mieszkania, biura. Mieszanie tych funkcji i bliskość usług zwiększy ruch pieszy, poprawi bezpieczeństwo, ale też wprowadzi "życie na ulice". Dotyczyć to też ma sieci przystanków komunikacji publicznej, do których czas dojścia nie powinien przekraczać 10 minut.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY