REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstał szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2015 09:00
fot. Fotolia

Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera, znanego warszawskiego architekta, powstał w regionie radomskim. Na trasie turystycznej znalazło się kilkanaście kościołów i budynków przemysłowych, m.in. w Radomiu, Pionkach i Białobrzegach. Projekt uzyskał wsparcie UE.

REKLAMA

Liderem projektu jest parafia Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Słowackiego w Radomiu, znajdująca się na szlaku Stefana Szyllera. W ramach przedsięwzięcia wykonano oznakowanie trasy turystycznej, wydano foldery i przewodnik po obiektach. W kościele w Radomiu przeprowadzono prace remontowe oraz zorganizowano stałą wystawę poświęconą pracom Szyllera na ziemi radomskiej. Warszawski architekt i konserwator zabytków Stefan Szyller (1857-1933) był zwolennikiem form historycznych - w swej twórczości nawiązywał do renesansu i baroku. Jest autorem projektów około stu kamienic, głównie w Warszawie oraz licznych kościołów. Jego autorstwa są m.in. projekty bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego, gmachu głównego Politechniki Warszawskiej, gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Mostu Poniatowskiego w Warszawie.

Jak podkreśla autorka przewodnika "Szlak architektoniczny Stefana Szyllera. Prace na ziemi radomskiej" Iwona Kaczmarska, warszawski architekt projektował dla różnych zleceniodawców na południowym Mazowszu przez prawie 40 lat, od ok. 1890 do 1931 r. Według jego planów wznoszono budowle nowe, realizowano też przebudowy, rozbudowy i restauracje obiektów.

Punktem wyjścia szlaku twórczości architektonicznej Stefana Szyllera na ziemi radomskiej jest kościół Najświętszego Serca Jezusa w Radomiu. To trójnawowa świątynia, w stylu zmodernizowanego renesansu włoskiego z elementami neobarokowymi. Pięciokondygnacyjną wieżę, która góruje nad radomską dzielnicą Glinice, wieńczy neobarokowy hełm wzorowany na zwieńczeniu północnej wieży katedry wawelskiej. Prace przy budowie rozpoczęto w 1931 r. Budowę przerwała niemiecka okupacja, ukończono ją w 1957 r. Na szlaku Szyllera znajdują się także m.in.: wybudowany w latach 1928-33 w stylu neobarokowym kościół św. Barbary w Pionkach, kościół w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku (zbudowany w latach 1930-1935), kościoła pw. Św. Trójcy w Białobrzegach. Szyller zaprojektował także m.in. budynki Polskiego Monopolu Tytoniowego w Radomiu, uważane dzisiaj za znamienity przykład architektury modernizmu.

Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 735 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY