REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstało muzeum czołgów. Bryła stylizowana jest na pustynny obronny blokhauz

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2018 16:28
fot. Fotolia

Muzeum czołgów ze 110 wozami bojowymi, używanymi w ciągu stulecia w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie i w innych regionach świata, otwarto w ubiegłym tygodniu w stolicy Jordanii Ammanie - poinformowała agencja Associated Press.

REKLAMA

Budynek muzeum, stylizowany na pustynny obronny blokhauz o przypominających bryłę nowoczesnego czołgu załamaniach ścian, ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Poza czołgami i innymi pojazdami bojowymi ekspozycja obejmuje także inne pamiątki z toczonych przez jordańskie siły zbrojne wojen - od antytureckiej arabskiej rewolty w 1916 roku po wojnę Jom Kippur koalicji państw arabskich z Izraelem w 1973 roku.

Muzealną kolekcję gromadzono przez ubiegłe dziesięć lat. Poza wozami bojowymi używanymi przez Jordanię trafiły do niej eksponaty pochodzące z innych państw, w tym Azerbejdżanu, Maroka, Brunei i Tajwanu.

Typowa dla wzbogacania muzeum była dokonana w 2010 roku z Czechami wymiana ich czołgu T-54 i dwóch półgąsienicowych transporterów opancerzonych OT-110 (czyli czechosłowackiej modyfikacji używanego przez niemiecki Wehrmacht transportera Sd.Kfz.251) na dwa dostarczone przez Jordanię pojazdy produkcji amerykańskiej - czołg M47 Patton i lekki kołowy łazik M151 MUTT. Przemieszczenie eksponatów między Ammanem i Pragą nastąpiło przy pomocy wielkogabarytowego samolotu transportowego Antonow An-124.

Podobne muzeum w regionie bliskowschodnim ma tylko Izrael.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY