REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstańcy apelują do Konserwatora Zabytków o przerwanie prac w d. Pasażu Simonsa

  • Autor: PAP
  • 19 lip 2017 11:08
fot. pixabay.com

Powstańcy warszawscy apelują do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków o nakazanie przerwania prac budowlanych w rejonie d. Pasażu Simonsa, "przeprowadzenie rzetelnych badań archeologicznych oraz objęcie ich kontrolą i opieką stosownych urzędów".

REKLAMA

Stołeczny Pasaż Simonsa powstał na początku XX w. u zbiegu ul. Długiej i ówczesnych Nalewek, mieściły się w nim kramy i sklepy. Podczas powstania warszawskiego w jego rejonie miały miejsce walki, w piwnicach gmachu znajdował się m.in. schron dla ludności cywilnej. W wyniku bombardowania Pasażu Simonsa przez Niemców zginęło ok. 300 osób, a gmach został zniszczony. Po wojnie budynku nie odbudowano.

Obecnie ma w tym rejonie powstać budynek mieszkalny z usługami. Realizująca go Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Dembud", która jest właścicielem działki przy ul. Bohaterów Getta 4 podkreśla, że tego terenu nie dotyczy konieczność "ochrony miejsca tragicznej hekatomby powstańców i ludności cywilnej". Mają to potwierdzać "archiwalne dokumenty i mapy, do których dotarła Spółdzielnia oraz uzyskane opinie historyków". Zapewniała jednak w piśmie przesłanym PAP w ubiegły piątek, że "dla zachowania standardów etycznych wynikających z poszanowania tragedii Powstania" Spółdzielnia "Dembud" zdecydowała się wykonać analizę historyczną lokalizacji i badania geofizyczne metodą georadarową.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki również w piątek poinformował na swojej stronie internetowej, że wszczął procedurę wpisu do rejestru zabytków rejonu dawnego Pasażu Simonsa.

Zarząd Związku Powstańców Warszawskich i żołnierze batalionu Chrobry w przesłanym PAP we wtorek piśmie skierowanym do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków dziękują mediom, że "upomniały się o pamięć i szacunek dla szczątków ich koleżanek i kolegów oraz mieszkańców Warszawy spoczywających w przykrytych ziemią gruzach Pasażu Simonsa przy ul. Bohaterów Getta".

"W tym miejscu +Dembud+ właśnie rozpoczął realizację budynku mieszkalnego. Apelujemy jednocześnie do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i Stołecznego Konserwatora Zabytków o natychmiastowe nakazanie inwestorowi zaprzestania prac budowlanych do czasu zakończenia procedury wpisania tego terenu do rejestru zabytków. Zagwarantuje to przeprowadzenie rzetelnych i właściwych badań archeologicznych. Prowadzenie ich przy pomocy sprzętu ciężkiego, czyli koparek, co pokazują media, nie spełnia kryteriów rzetelności i uczciwości" - podkreślili powstańcy.

Jak zaznaczyli, mają "wątpliwości co do intencji i deklaracji +Dembudu+" w świetle prowadzonych prac budowlanych". "To co się dzieje na terenie planowanej inwestycji przy ul. Bohaterów Getta napawa nas niepokojem także w świetle oświadczenia +Dembudu+ opublikowanego w PAP, w piątek 14 lipca 2017 r. Jasno z niego wynika, że inwestor nie ma wiedzy na temat przeszłości tego miejsca i podchodzi do prac archeologicznych ze z góry ustaloną tezą, która kłóci się z wiedzą historyczną i zwykłą przyzwoitością" - zauważyli.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY