REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstanie 36 szlaków kajakowych w Pomorskiem

  • Autor: PAP
  • 25 lis 2015 15:51
fot. Fotolia

Utworzenie 36 szlaków kajakowych na rzekach województwa pomorskiego o łącznej długości ok. 1,5 tys. km jest głównym celem realizacji projektu "Kajakiem przez Pomorze". Na szlakach do 2020 roku mają powstać m.in. przystanie, miejsca biwakowe i tzw. przenoski.

REKLAMA

W środę w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona realizacji przedsięwzięcia strategicznego "Kajakiem przez Pomorze - zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej". Projekt ma być zakończony do 2020 roku, ale pierwszych zrealizowanych inwestycji w zakresie infrastruktury kajakowej można się spodziewać już w 2018 roku.

Kierownik przedsięwzięcia strategicznego "Pomorskie szlaki wodne", Rafał Wasil z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego powiedział, że w związku z realizacją projektu powstało 18 partnerstw utworzonych przez samorządy, nadleśnictwa, organizacje, stowarzyszenia i firmy. Będą one realizowały inwestycje na 36 szlakach kajakowych o łącznej długości 1,5 tys. km. Powiedział, że w sumie ponad sto podmiotów ma zrealizować 285 inwestycji w zakresie infrastruktury dla kajakarzy.

Będą to m.in. przystanie, miejsca biwakowe (stanice), miejsca do rozpoczęcia lub zakończenia etapu, tzw. przenoski - czyli miejsca służące do obejścia naturalnych bądź sztucznych przeszkód na wodzie. Szlaki mają być oznakowane i wyposażone w infrastrukturę służącą do utrzymania czystości. Część szlaków ma się łączyć w dłuższe trasy kajakowe. Planowane jest zagospodarowanie m.in. Delty Wisły, Brdy, Wdy, Raduni, Słupi i Łeby.

Projekt przewiduje też działania promocyjne i monitoring ruchu kajakowego w regionie. Ma też działać system informacji kajakowej w postaci strony internetowej, która ma podawać informacje np. o poziomie wody i ostrzeżenia meteorologiczne.

Obecnie partnerzy przygotowują dokumentacje i projekty przedsięwzięć. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2017 roku, a zakończenie prac planowane jest na 2020. Wasil ocenił, że już po 2018 r. na wielu pomorskich szlakach kajakowych będą stanice kajakowe, przenoski, pola biwakowe, pomosty oraz oznakowanie szlaków od strony lądu i wody.

Przyznał, że samorząd województwa liczy, że marka "Kajakiem przez Pomorze" będzie jedną z wiodących pod względem aktywności turystyki w województwie, obok turystyki żeglarskiej czy rowerowej.

Wartość projektu to 70 mln zł; 75 proc. tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych, pozostałe 25 proc. z budżetów podmiotów realizujących projekt.

Jednym z partnerów projektu "Kajakiem przez Pomorze" jest miasto i gmina Miastko. Tomasz Krauze z urzędu miejskiego w Miastku zaznaczył, że na terenie gminy znajdują się źródła rzek: Brdy oraz Wieprzy i dopływającej do niej Studnicy. Podał, że gmina będzie realizować przystanek początkowy szlaku na rzece Brdzie i kolejne inwestycje na tej rzece w partnerstwie z gminami Koczała, Przechlewo i Rzeczenica. Powiedział, że w ramach przystanku ma być m.in. wyremontowany hangar, w którym ma powstać miejsce składowania kajaków i przechowywania sprzętu wodnego, zostanie zagospodarowana część plaży, mają powstać stanowiska do wodowania kajaków, pole biwakowe i miejsce rekreacyjne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY