REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Powstanie Fabryka Wody w Szczecinie - będzie konkurs dla architektów

  • Autor: szczecin.pl
  • 21 mar 2016 11:44
Powstanie Fabryka Wody w Szczecinie - będzie konkurs dla architektów
Szczecin

Szczecin startuje z projektem Fabryka Wody. Będzie to nowoczesne centrum rozrywkowo-sportowe zlokalizowane na terenie dawnego kąpieliska Gontynka.

REKLAMA

Szczeciński aquapark będzie wyróżniał się wyglądem na tle podobnych obiektów. Odchodząc od najbardziej oczywistej i nieco wyeksploatowanej już stylizacji w postaci plastikowych palemek, statku piratów, rafy koralowej czy błękitnej laguny – szczecińskiej Fabryce Wody zostanie nadany wyjątkowy design - zapowiadają władze Szczecina.

Fabryka Wody to wodny park edukacyjny, w centrum Szczecina, o regionalnym i transgranicznym zasięgu. Stawiając na doświadczenie obcowania z wodą, projekt zakłada połączenie w jednym miejscu: rekreacji, rozrywki i edukacji. To kolejne przedsięwzięcie osadzone w wizji rozwoju miasta - ekologicznej metropolii otoczonej wodą i zielenią, Szczecina Floating Garden 2050. Realizacja tej inwestycji jest jednym z elementów Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina.

- Stawiamy na fachowców w procesie realizacji inwestycji – od wstępnego biznesplanu, przez założenia konkursowe po konsultacje projektów architektonicznych i wykonawczych. Celem tego jest optymalizacja kosztów budowy Aquaparku oraz przeprowadzenie całej inwestycji w sprawnym i terminowym trybie. – powiedział Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.

Na przełomie kwietnia i maja tego roku ogłoszony zostanie międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu. Rozstrzygnięcie zaplanowano na ostatni kwartał 2016 r. Konkurs zostanie przeprowadzony przy wsparciu merytorycznym ze strony Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP) oraz firmy Agrapool, która pomoże opracować założenia do konkursu. Aquapark zostanie zbudowany na terenie dawnej Gontynki, przy ulicy 1 Maja.

Laureata konkursu poznamy w ostatnim kwartale 2016 roku. Do końca 2016 planowane jest udzielenie zamówienie autorowi najlepszego projektu. 2017 rok poświęcony będzie na projektowanie gmachu, a odbiór projektu wraz z pozwoleniem na budowę powinny zakończyć się w na przełomie grudnia 2017/stycznia 2018 roku.

W tym samym czasie będzie trwało również projektowanie części edukacyjnej i wybór wykonawcy, który ją zbuduje.

Niezwykle ważny w projekcie Fabryki Wody będzie również walor edukacyjny. Nauka przez zabawę to najważniejsze założenie. Koncepcja edukacyjna jest opracowywana przez szczecińskich naukowców Zofię Kuklę oraz Profesora Marka Golkę.

Pierwsze „wbicie łopaty” planowane jest na przełom 2018 i 2019 r. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY